БІЗНЕС

Кредит на майно, що було знищено чи пошкоджено через війну як бути?

Чи потрібно платити кредит за майно, що було пошкоджено чи знищено через війну?

Війна в Україні є однією з найбільш жорстоких війн, які відбулися в Європі в XXI столітті. Багато людей втратили свої домівки, бізнеси та особисте майно. Багато з них раніше брали кредити, щоб отримати комерційні приміщення та створити заробітні місця. Однак, внаслідок війни багато з цих приміщень та його майна було знищено або пошкоджено.

Це породжує питання: чи потрібно платити по кредиту за майно, що було знищено чи пошкоджено через війну в Україні?

Перед тим, як відповісти на це питання, потрібно розуміти, що кредит - це юридична угода між кредитором та позичальником, яка має чітко визначені права та обов'язки кожної сторони. Однак, у випадку війни, такі угоди можуть бути порушені, оскільки ніхто не може передбачити наслідки війни та її вплив на майно та майнові права людей.

Один з можливих варіантів розв'язання цього питання полягає в тому, що позичальники мають право на звільнення від платежів за кредитом, якщо їхнє майно було знищене або пошкоджене в результаті війни. Це може бути закріплено у законодавстві. Така ситуація має місце, наприклад, в США, де застосовується програма "VA Home Loan" для військових ветеранів, які зазнали збитків під час війни та не можуть погасити свої кредити.

Інший варіант полягає в тому, що за певних умов позичальник повинен продовжувати сплачувати кредит, незважаючи на те, що його майно було знижчено або пошкоджено через війну.

Це може бути несправедливо для тих, хто був не в змозі захистити своє майно від наслідків війни.

  • Однак, такий підхід може бути використаний в тих випадках, коли майно було знижено або пошкоджено не безпосередньо війною, а через інші фактори, такі як пожежа або повінь. У такому разі, позичальник має зобов'язання сплачувати кредит, незалежно від причини пошкодження майна.

Проблема також полягає в тому, що відновлення майна після війни може зайняти багато часу, та позичальник може не мати достатньо коштів на погашення кредиту. Також, якщо кредит не буде сплачений, це може мати серйозні наслідки для позичальника, такі як погіршення кредитної історії та нарахування відсотків і пені.

  • Переговори з кредитором щодо реструктуризації кредиту або подовження терміну погашення кредиту. Кредитор може бути зацікавлений в тому, щоб допомогти позичальнику відновити своє майно та зберегти кредитну історію. У такому разі, позичальник може мати можливість сплачувати більш низькі платежі на деякий період часу, щоб відновити своє майно та заробітні місця. Перед тим, як приймати рішення про подовження терміну погашення, необхідно ретельно оцінити свої можливості та вивчити умови кредитного договору, для унеможливлення подібних сценарів варто попереднь проконсультуватись зі спеціалістами.
  • Страхування майна від наслідків війни. Якщо позичальник мав страховий поліс на своє майно, який включає покриття від війни або інших подібних непередбачених обставин, то страхова компанія може відшкодувати певну частку або усю частину збитків, які були заподіяні війною. Все залежить від того, який тип страхового полісу був придбаний та які конкретні ризики він покриває. Наприклад, якщо позичальник мав страховий поліс на нерухомість, який включає покриття від війни, то страхова компанія може відшкодувати певну частину збитків. Однак, якщо страховий поліс не покриває такі ризики, то позичальник не матиме можливості відновити своє майно за рахунок страхових виплат. Для вивчення вашого страхового договору ви також можете проконсультуватись у спеціалістів.

  • Допомога від держави. Українська держава надає допомогу постраждалим від війни, включаючи компенсації за збитки, які були заподіяні майну. Якщо позичальник отримав допомогу від держави, то це може зменшити його фінансові труднощі та забезпечити додаткові кошти на погашення кредиту.

Загалом, питання щодо потреби сплачувати кредит за майно, що було знижчено або пошкоджено через війну в Україні, має бути розглянуте в кожному окремому випадку. Враховуючи специфіку ситуації, позичальник може:

  1. Звернутися до кредитора з проханням про реструктуризацію кредиту або подовження терміну погашення;
  2. Відшкодування збитків через страхування майна;
  3. Отримання допомоги від держави.

Якщо позичальник не може платити кредит через обставини, які не залежать від нього, він може звернутися до кредитора навіть з проханням про припинення процесу погашення кредиту до тих пір, поки він не зможе повернутися до нормального життя та відновити своє майно.

  • Якщо позичальник не може платити кредит, він повинен негайно зв'язатися з кредитором та проінформувати про свою ситуацію.
Крім того, позичальник повинен бути відкритим та чесним з кредитором. Якщо він отримав страхові виплати або допомогу від держави, він повинен проінформувати про це кредитора та включити ці кошти у розрахунок платежів за кредит. Якщо позичальник зрозумів, що не зможе платити кредит у майбутньому, йому необхідно повідомити кредитора та разом шукати способи вирішення цієї ситуації, щоб уникнути правових наслідків.

Правила погашення кредиту за пошкоджене майно можуть залежати від умов кредитного договору та законодавства країни, в якій було укладено договір. Тому, перед тим, як брати кредит на придбання майна або нерухомості, необхідно ретельно вивчити умови договору та ризики, які можуть виникнути у разі війни або іншої катастрофічної події.

Україна є державою, яка досвідчувала війну протягом декількох останніх років, тому українське законодавство містить деякі норми, які захищають права позичальників у разі війни.

  • За законом України "Про захист прав споживачів" позичальник має право на зниження суми кредиту в разі пошкодження або зниження цінності майна, на яке він отримав кредит. Також, відповідно до закону "Про страхування", страховик повинен відшкодувати збитки, які виникли внаслідок зниження цінності майна через війну або іншу катастрофу.

Отже, відповідно до законодавства України, позичальник може не платити кредит за майно, яке було знижчено або пошкоджено через війну або іншу катастрофу. А у кожному окремому випадку можуть бути свої особливості.
Юридична компанія INSEININ може надати юридичні послуги та консультації з питань захисту прав споживачів, кредиторів та постраждалих у тому числі й у разі пошкодження майна під час війни чи інших катастрофічних подій. Юристи нашої компанії можуть допомогти клієнтам вивчити умови кредитного договору та розібратися у питанні зниження суми кредиту або страхового відшкодування в разі пошкодження чи знищення майна або взагалі звільнити від такого.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку у нас на сайті: https://inseinin.com.ua/business