ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ INSEININ

Спадкування паю та земельної ділянки: правові аспекти зі змінами до закону, що потрібно знати?

2023-03-19 21:12
Спадкування паю та земельної ділянки: правові аспекти з останнями змінами до закону України, що потрібно знати?

Україна є аграрно-індустріальною країною, де земля є одним з найважливіших ресурсів. Відкриття ринку землі в Україні з 1 липня 2021 року зробило землю ще більш важливим ресурсом. У зв'язку з цим, правові аспекти спадкування паю та земельної ділянки стали актуальними для багатьох людей. У цій статті ми розглянемо основні правові аспекти, що пов'язані з спадкуванням паю та земельної ділянки в Україні, з останніми змінами до закону України.

Загальні правила спадкування паю

Закон України "Про землю" встановлює, що право власності на земельну ділянку, в тому числі паю, передається за спадковим порядком. Спадкове право встановлене в цивільному законодавстві України і залежить від того, чи було залишено заповіт. Якщо заповіту немає, спадкування відбувається відповідно до закону про спадкове право. Якщо пай було отримано як подарунок або за іншою правовою операцією, то питання про його спадкування вирішується відповідно до правил цивільного законодавства.

При спадкуванні паю важливо враховувати наявність спадкоємців та їх порядок спадкування. Спадкоємцями паю є спадкоємці за законом, тобто батьки, діти, подружжя, брати і сестри, а також спадкоємці за заповітом. Законом передбачено також порядок спадкування, який залежить від наявності спадкоємців. Якщо спадкоємці з однієї категорії єдині, вони спадкують пай у рівних частках. Якщо ж спадкоємців з різних категорій, то спадкування відбувається відповідно до порядку, встановленого законом про спадкове право.

Однак, з 1 липня 2021 року з введенням ринку землі, порядок спадкування паю може змінитися. Згідно зі статтею 122 Закону України "Про землю", спадкування земельної ділянки або паю відбувається в порядку, встановленому законом про спадкове право, а також в порядку, встановленому цим Законом. Таким чином, порядок спадкування паю може змінитися залежно від законодавства про землю.

Правила спадкування земельної ділянки

Закон України "Про землю" також встановлює правила спадкування земельної ділянки. Згідно з цим законом, право власності на земельну ділянку передається за спадковим порядком. Якщо земельна ділянка належить до сільськогосподарського призначення, то спадкоємцями земельної ділянки є спадкоємці за законом, тобто батьки, діти, подружжя, брати і сестри, а також спадкоємці за заповітом.

У разі відсутності заповіту і наявності кількох спадкоємців, спадкування земельної ділянки відбувається відповідно до Цивільного та Сімейного кодексу України. Якщо ж земельна ділянка має інше призначення, то порядок спадкування може визначатися іншими законодавчими актами.

Недавно в Україні були внесені зміни до законодавства, які стосуються спадкування земельної ділянки. Зокрема, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх захисту" від 17 грудня 2020 року, спадкоємці, які мають намір продати земельну ділянку, повинні зареєструвати право власності на цю ділянку протягом шести місяців з дня отримання права спадкоємця. Якщо така реєстрація не виконана, спадкоємець може втратити право власності на земельну ділянку, яку він успадкував.

Окрім цього, у зв'язку з введенням ринку землі в Україні, були внесені зміни до Кодексу законів про працю та Кодексу цивільного захисту. Зокрема, відповідно до нових правил, працівники, які мають право на отримання земельної ділянки відповідно до законодавства про землю, мають право отримати земельну ділянку за умови збереження працівника на роботі протягом п'яти років після отримання права на земельну ділянку.

Також з 1 липня 2021 року з введенням ринку землі з'явився новий Закон "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", який змінює правила державної реєстрації прав на земельні ділянки. Зокрема, відповідно до нових правил, державна реєстрація прав на земельні ділянки здійснюється виключно через державний реєстр прав власності на нерухоме майно та їх обтяжень.

Що потрібно знати про спадкоємство паю та земельної ділянки?

Отже, якщо ви маєте намір спадкувати пай або земельну ділянку від родичів, подружжя або інших спадкоємців, вам необхідно знати деякі правові аспекти спадкування в Україні:

  1. Право спадкувати. Українське законодавство передбачає, що спадкоємцем може бути будь-яка особа, яка має право на успадкування згідно з родинним кодексом України. Зокрема, це можуть бути діти, онуки, батьки, брати та сестри, діди та баби, а також інші родичі в залежності від родинного стану особи, яка померла.
  2. Податок на успадкування. Згідно з законодавством України, спадкоємці зобов'язані сплатити податок на успадкування відповідно до ставок, визначених законом. Ставки податку на успадкування залежать від ступеня спорідненості між спадкоємцем та спадководом, а також від вартості спадщини. В зв'язку з введенням ринку землі, ставки податку на успадкування земельної ділянки можуть змінюватися в залежності від її ринкової вартості.
  3. Документи, необхідні для спадкування. Для успадкування паю або земельної ділянки необхідно мати наступні документи: свідоцтво про смерть спадководу, свідоцтво про народження спадкоємця, свідоцтво про шлюб (у разі якщо спадкоємець є подружжям), документ, який підтверджує право власності на пай або земельну ділянку спадководу (наприклад, договір купівлі-продажу), а також документи, які підтверджують спадкоємні права спадкоємця (наприклад, свідоцтво про реєстрацію спадкоємства).
  4. Реєстрація права власності. Після отримання спадкування паю або земельної ділянки, спадкоємець повинен зареєструвати своє право власності на цей пай або земельну ділянку. Для цього необхідно звернутися до місцевого відділу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Реєстрація права власності є обов'язковою і дає спадкоємцю право розпоряджатися своєю власністю (продати її, здати в оренду, передати в дарування тощо).
  5. Зміни в законодавстві. Останні зміни до законодавства України щодо спадкування паю та земельної ділянки стосуються передачі права власності на землю. Зокрема, з 1 липня 2021 року було введено в дію Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", який передбачає зміну порядку реєстрації права власності на землю. Згідно з новим законом, реєстрація права власності на землю здійснюється через Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру. При цьому, для реєстрації права власності на землю необхідно надати документи, які підтверджують право на цю земельну ділянку, а також документ, який підтверджує спадкоємні права спадкоємця.
  6. Захист прав спадкоємців. У разі порушення прав спадкоємців на успадкування паю або земельної ділянки, вони мають право звернутися до суду. Суд може відновити порушене право, а також стягнути шкоду, заподіяну спадкоємцю. Також важливо знати, що у разі відсутності відомостей про спадкоємців, їх місцезнаходження або спадкового майна, спадкоємство може бути оголошено спадкоємцям невідомої особи. Для цього спадкоємець повинен звернутися до суду з позовом про оголошення спадкоємства невідомої особи.

Висновки:

Отже, спадкування паю та земельної ділянки є складним і відповідальним процесом, що потребує від спадкоємців дотримання певних правових норм та процедур. Зокрема, спадкоємець повинен мати належне право на спадкове майно, зареєструвати своє право власності на пай або земельну ділянку, відшкодувати спадкові борги, якщо такі існують, та виконати інші вимоги, передбачені законодавством.

З останніми змінами до законодавства України, спадкоємці повинні звертати увагу на порядок реєстрації права власності на землю та надавати необхідні документи для здійснення такої реєстрації. Крім того, важливо знати свої права та вчасно захищати їх у разі їх порушення.

Отримати юридичну консультацію та допомогу у здійсненні спадкоємства можна звернувшись до кваліфікованих фахівців з питань спадкового права. Вони допоможуть уникнути помилок та непорозумінь, які можуть виникнути у процесі спадкування паю або земельної ділянки, та захистити права спадкоємців у суді у разі їх порушення.

Спеціалісти Земельного права Юридичної компанії INSEININ мають багаторічний досвід роботи з клієнтами у сфері спадкування, купівлі-продажу земельних ділянок, оренди нерухомості, розробки та змінення земельних планів, а також у вирішенні будь-яких питань, пов'язаних з правовими аспектами власності на нерухомість.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку у нас на сайті —

Відділ земельного права Юридичної компанії INSEININ: https://inseinin.com.ua/land_law

Юридична компанія INSEININ: https://inseinin.com.ua/business