СІМЕЙНИЙ АДВОКАТ

Оформлення догляду за особою: що потребує догляду, інвалідом, родичем, батьками (матірʼю або батьком)

2023-09-25 11:19

Відповіді від адвоката з сімейного права на популярні питання стосовно оформлення догляду за особою: що потребує догляду, інвалідом, родичем, батьками (матірʼю або батьком)

У країні, що щоденно стримує наступ ворога, відбиває атаки, веде наступальні та оборонні заходи, усе більше осіб втрачають працездатність та потребують постійного стороннього догляду.
Хто потребує постійного стороннього догляду?
Згідно законодавства України потребує постійного стороннього догляду особа, що має визначені медичні критерії згідно яких медспеціалісти після дослідження стану здоровʼя хворого, лікарсько-консультативною комісією (ЛЛК), або медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) виносять рішення про "Потребу у здійсненні постійного стороннього догляду" або відсутності такої. Також може бути і проміжне рішення про "Потребу стороннього нагляду"; "Потребу в амбулаторному лікуванні"; "Потребу в стаціонарному лікуванні".

Не потрібно думати, що потребу постійного стороннього догляду може потребувати лише особа з інвалідністю. Так, дійсно у осіб з інвалідністю часто є явні ознаки котрі слідують з діагнозів по встановленню інвалідності. Проте також не варто забувати і про осіб похилого віку тобто пенсіонерів, та осіб старші за 80 років, адже вони рідко, зважаючи на свій вік, звертаються до мед закладів на проходження складних і довготривалих процедур встановлення групи інвалідності. При цьому саме вони часто мають першочергову потребу у наданні їм постійного стороннього догляду одним з родичів, або працівником соціального захисту населення котрого призначає держава.
Як оформити догляд за мамою / батьком чи іншим родичем?
Оформлення догляду за матірʼю через орган соціального захисту ніяк не відрізняється від оформлення постійного строннього догляду за іншими особами.

Сімейним кодексом України визначається коло осіб, що належить до категорії родини, а також членів самої родини поділяє їх за ступенем споріднення. Тому виходячи з кола осіб, що належать до родичів ми розуміємо матір, батько, дружина, діти, брат, сестра, тітка, дядько, особи похилого віку у тому числі наші дідусь та бабуся котрі досягли 80-ти річного віку і як ніхто потребують сторонньої допомоги.

Відповідаючи на питання як оформити догляд за мамою ми повинні розуміти наступну процедуру дій: а) отримання висновку комісії МСЕК чи ЛКК при медичному закладі "про потребу здійснення постійного стороннього догляду"; б) визначення ступеню споріднення з даною особою аби правильно обрати докази на подачу до відповідного органу соціального захисту населення; в) скласти заяву про призначення доглядальником у розумінні законодавства України та сімейного кодексу; г) отримання рішення органу опіки про встановлення факту догляду та призначення доглядальником особу за заявою.

Схематично процедура оформлення догляду за інвалідом 1, 2 групи у 2023 році виглядає так:
  1. Визначення чи має дана особа групу інвалідності І або ІІ встановлену висновком МСЕК?
  2. Якщо "Так" то чи в довідці МСЕК одразу передбачено "Потребує постійного стороннього догляду".
  3. Якщо "потребу догляду" не передбачено звернутись до комісії ЛКК при закладі охорони здоровʼя для встановлення такого факту за потреби.
  4. Скласти Заяву від особи, що бажає оформитись доглядальником та Заяву згоди на призначення доглядальника відповідною особою до місцевого управління органу СЗН.
  5. Отримати позитивне рішення Місцевого органу соціального захисту населення про встановлення факту здійснення догляду за особою, що потребує постійного стороннього догляду на підставі висновку ЛКК, або МСЕК та призначення доглядальником на непрофесійній основі - за результатом розгляду поданих Заяв.
Хто може оформити догляд за людиною похилого віку?
Оформити догляд за людиною похилого віку може будь-яка повнолітня працездатна особа, що немає медичних протипоказань та висловила бажання стати доглядальником за особою, що згідно висновку ЛКК або МСЕК потребує такого догляду.

Обмеження можуть також ставитись у випадку якщо у такої особи уже є доглядальник, чи якщо є інші особи, що можуть бути доглядальником за цією особою. У виключних випадках для осіб похилого віку, що потребують догляду за відсутності інших осіб призначається державний доглядач.

Догляд за людиною старше 80 років у 2023 році має певні особливості, але в цілому не має суттєвої різниці з поміж оформлення для осіб з інвалідністю. Головним критерієм для цих осіб є отримання висновку лікарсько консультативної комісії (ЛКК) про потребу здійснення постійного стороннього догляду для того аби подати даний документ разом з Заявою про факт встановлення догляду до органу опіки по місцю проживання БЕЗ призначення Групи інвалідності.

Висновок: у нинішніх умовах значного зловживання даною процедурою деякими особами, тобто оформлення без реального наміру допомоги таким особам - Комісії ЛКК та МСЕК у тому числі Органи соціального захисту населення почали усіляко ускладнювати цю процедуру та інколи припустившись помилки безпідставно відмовляти у реалізації законного права. Тому ми рекомендуємо попередньо консультуватись у спеціаліста аби уникнути подальших відмов і додаткових проблем.
Для отримання консультації експерта з даних питань Юридичної компанії INSEININ можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Ви можете: [РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ]

Чи залишити форму зворотнього звʼязку у нас на сайті — https://inseinin.com.ua/family_law