КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО ТА ПРОЦЕС ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ INSEININ

Відповідальність за незаконний обшук чи огляд житла або іншого володіння особи

2023-10-10 13:22
Відповідальність за незаконний обшук чи огляд житла або іншого володіння особи - стаття 162 КК України допомога Адвоката

Згідно з Кримінальним кодексом України (КК України), незаконний обшук чи огляд житла або іншого володіння особи є серйозним правопорушенням, і за це може бути передбачена відповідальність відповідно до статті 162 КК України. В даній статті розглядається питання щодо обгрунтування цього виду злочину, його складу, винних дій, а також відповідальності, яка може бути накладена на особу, винну в незаконному обшуку чи огляді житла або іншого володіння.

Стаття 162. Порушення недоторканності житла

1. Незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них огляду чи обшуку, а так само незаконне виселення чи інші дії, що порушують недоторканність житла громадян, -

караються штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені службовою особою або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування, -

караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

Склад злочину:

Стаття 162 КК України передбачає кримінальну відповідальність за наступний склад злочину:

  1. Незаконне здійснення обшуку чи огляду житла, іншого володіння особи.
  2. Здійснення такого обшуку чи огляду без наявності відповідного рішення суду, або у випадках, коли законом передбачено обов'язкове отримання такого рішення.

Об'єктивна сторона:

Об'єктивна сторона злочину полягає в фактичному здійсненні обшуку чи огляду житла або іншого володіння особи без належної підстави, які передбачені законом.

Суб'єктивна сторона:

Суб'єктивна сторона цього злочину включає умисел. Особа, яка здійснює незаконний обшук чи огляд, повинна усвідомлювати або бути свідомою недійсності своїх дій.

Відповідальність:

Згідно зі статтею 162 КК України, особа, винна у незаконному обшуку чи огляді, може бути покарана штрафом в розмірі від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Допомога адвоката:

У випадку, коли особа стикається із звинуваченням у незаконному обшуку чи огляді, вона має право на захист своїх прав та інтересів в суді. Важливо зазначити, що адвокат може забезпечити належний правовий захист і використовувати всі правові засоби для захисту інтересів свого клієнта.

Адвокат може надати наступну допомогу:

  1. Перевірити законність обшуку чи огляду та наявність необхідного судового рішення.
  2. Представляти інтереси клієнта під час судового розгляду справи.
  3. Вивчити докази і свідчення, які можуть допомогти в обґрунтуванні невинуватості клієнта.
  4. Захищати права клієнта та допомагати у зменшенні обсягу можливого покарання.

Відповідальність за незаконний обшук чи огляд житла або іншого володіння особи є серйозною, і кожна особа має право на справедливий судовий процес і належний правовий захист. Адвокат може бути надійним союзником у захисті прав та інтересів особи, яка стикається зі звинуваченнями у такому злочині.

Особливості доведення за даною статтею, включають:
Стаття 30 Конституції України забезпечує право кожного громадянина на недоторканність житла, інших місць проживання та володіння. Вторгнення до таких місць без згоди власника або за вироком суду є незаконним.

Цей злочин створює загрозу для суспільства через порушення конституційного права на недоторканність житла та володіння. Порушення недоторканності житла включає незаконний доступ до чужого житла (будинку, квартири або кімнати) без згоди власника.

Об'єктивну сторону цього злочину можна охарактеризувати наступним чином: а) незаконне проникнення до житла або іншого місця проживання проти волі власника; б) незаконний обшук або перевірка; в) незаконне виселення; г) будь-які інші дії, що порушують недоторканність місця проживання громадян.

Будь-яке незаконне проникнення до житла чи інших місць проживання, яке суперечить закону, вважається незаконним. Згідно з частиною 2 статті 233 КПК, під "житлом" розуміють будь-яке приміщення, яке використовується для постійного або тимчасового проживання фізичних осіб, незалежно від його призначення та правового статусу. Інші види володіння включають в себе рухоме майно, земельні ділянки, гаражі, інші будівлі та споруди, призначені для різних цілей і знаходяться в володінні осіб. Проміжок часу, протягом якого особа проживає в цьому місці, немає значення.

Жертвами цього злочину можуть бути лише фізичні особи - громадяни України, іноземці або особи без громадянства. Порушення правил доступу до приміщень, які належать юридичним особам, не є злочином, передбаченим статтею 162 КК. В таких випадках може бути застосовано інші статті КК.

Ніхто не має права вторгатися до житла чи іншого місця проживання особи без її згоди або за законом визначених підстав. Якщо згода була надана під час застосування насильства або погрози, це також вважається незаконним.

Якщо проникнення до житла чи іншого місця проживання відбувається з метою вчинення крадіжки (ст. 185 КК), грабежу (ст. 186 КК) або розбою (ст. 187 КК), то додаткове кваліфікування за статтею 162 КК не потрібне, оскільки це вже розглядається як кваліфікуюча обставина цих злочинів.

Обшук вважається незаконнім, якщо він проводиться особами без відповідних повноважень або з порушенням закону. Згідно з частиною 2 статті 234 КПК, обшук може здійснюватися лише на підставі ухвали слідчого судді, за винятком випадків невідкладного втручання для рятування життя і майна або безпосереднього переслідування підозрюваних у вчиненні злочину. У цьому випадку прокурор чи слідчий повинні негайно звернутися до слідчого судді з проханням про проведення обшуку.

Огляд житла чи інших місць проживання здійснюється відповідно до правил, визначених у КПК для обшуку житла чи інших місць проживання (частина 2статті 237 КПК).

Згідно зі статтею 47 Конституції України, ніхто не може бути примусово позбавлений житла, крім випадків, передбачених законом і за рішенням суду. Незаконне виселення відбувається, коли це робиться без законних підстав, тобто без вироку суду, який набрав законної сили. Також вважається незаконним виселення, якщо його вчиняють особи без відповідних повноважень.

Під іншими діями, які порушують недоторканність місця проживання громадян, можна розуміти будь-яке інше вторгнення до такого місця проти волі осіб, які там проживають, за винятком випадків крайньої необхідності, таких як тимчасове використання житла без згоди власника чи самовільне виселення інших осіб тощо.

Злочин вважається закінченим з моменту вчинення однієї з вказаних у статті дій.

У статті 162 КК передбачені кваліфікуючі ознаки цього злочину: 1) вчинення ним службовою особою; 2) застосування насильства чи погрози його застосування.

Службова особа в цьому контексті відповідає визначенню, наведеному в статті 364 КК. Злочин, передбачений частиною 2 статті 162 КК, є особливим видом перевищення влади або службових повноважень.

Під насильством розуміється фізичне насильство, яке може бути небезпечним або безпечним для життя та здоров'я потерпілого, таке як умисне завдання легкого тілесного ушкодження, побоїв і т. д.

Злочин, передбачений статтею 162 КК, становить серйозну загрозу праву на недоторканність житла та володіння, і винні особи підлягають відповідальності перед законом за його вчинення.

Допомога адвоката з кримінальних справ

З практики після внесення відомостей до ЄРДР проведення досудового розслідування та інші дії передбачені Кримінально процесуальним кодексом України - відбуваються у повністю законний спосіб. Саме тому адвокат з кримінальних справ може на будь-якому етапі справи припинити свавілля та в деяких випадках повністю закрити справу без передачі такої до суду.

Допомога адвоката також корисна у питаннях діалогу зі слідчим, свідками, потерпілими чи поліцією для мирного врегулювання спору. Ви також можете отримати кваліфіковану допомогу адвоката з дотримання законності при проведенні обшуку та інших процесуальних дій за КПК України.

Якщо у вашу справу уже передано до суду варто також розуміти, що адвокат не тільки захищає ваші законні права в суді, а може надати докази вашої невинуватості чи допомогти перевірити законність висунутих вам обвинувачень.
Для отримання консультації адвоката з кримінальних справ можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Ви також можете: [РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ]

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку у нас на сайті — Відділ кримінального права Юридичної компанії INSEININ: https://inseinin.com.ua/criminal_practice