СІМЕЙНИЙ АДВОКАТ

Оформлення опікунства над інвалідом

Оформлення опікунства над інвалідом
В Україні особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Тобто опікунство можна встановити лише над особою, яка має психічні захворювання. Така особа може бути інвалідом І, ІІ, ІІІ групи або без інвалідності. Встановлення опікунства відбувається лише через суд та складається з кількох послідовних етапів.

Над ким можна встановити опікуновство?

Встановити опікунство можна над особою, яка визнана судом недієздатною. Недієздатною може бути визнана особа, яка внаслідок психічних захворювань не усвідомлює значення своїх дій та не може керувати ними. Питання стосовно наявності підстав для визнання особи недієздатною вирішується лише судово-психіатрично. експертизою.

Хто може бути опікуном?

Опікун призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічними, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості виконувати обов`язки опікуна. Рішення та рекомендації суду стосовно можливості бути опікуном надає суду орган опіку та піклування.

Процедура визнання особи недієздатною та встановлення опіки

1.Підготовка заяви про визнання фізичної особи недієздатною.
Заява про визнання особи недієздатною може бути подано членами її сім’ї, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги. Таку заяву може подати особисто заявник або його адвокат.

У заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про
хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Наприклад у такі заяві можна вказати, що особа не розуміє значення своїх дій та не може керувати ними, не здатна самостійно орієнтуватися у часі та просторі, не усвідомлює наслідків своєї поведінки, не впізнає рідних. Внаслідок психічного захворювання не може виконувати просту роботу, не може орієнтуватися та правильно оцінювати життєві ситуації.

В заяві необхідно просити суд визнати особу недієздатною та призначити конкретного опікуна за такою особою. Також необхідно одночасно подавати клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи.

До заяви необхідно подавати документи, які підтверджують родинні звʼязки заявника та особи, яка визнається недієздатною, а також медичні документи, які підтверджують стан здоровʼя (психічні захворювання).
Заява про визнання фізичної особи недієздатною подається до місцевого суду в рамках окремого провадження за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.
2.Відкриття судового провадження.
Справа про визнання особи недієздатною відкривається та розглядається в рамках окремого провадження в місцевому суді за адресою проживання такої особи після надходження всіх документів та заяви. Після перевірки заяви на відповідність вимогам цивільно-процесуального законодавства суд приймає ухвалу про відкриття провадження у справі та призначає справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.
3.Судове засідання.
Суд попередньою ухвалою про відкриття провадження призначає дату, час та місце судового засідання. Учасники справи можуть прибути безпосередньо на судове засідання, подати клопотання про участь в засіданні у форматі відеоконференції або клопотання про розгляд справи без участі сторін. Неприбуття на засідання сторін не перешкоджає розгляду справи по суті.
4.Призначення судово-психіатричної експертизи.
На першому засіданні суд за наявності підстав призначає судово-психіатричну експертизу. Призначення експертизи судом є обов'язковим, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи на предмет хронічного стійкого психічного розладу. Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи призначає судово-психіатричну експертизу.
Судово-психіатричній експертизі можуть бути поставлені наступні питання:
1) Чи страждає ОСОБА на психічну хворобу, якщо так, то вказати на яку саме?

2) Чи є захворювання ОСОБА хронічним і стійким?

3) Чи може ОСОБА внаслідок своєї хвороби розуміти значення своїх дій та керувати ними?

4) Чи потребує ОСОБА встановлення над нею опіки або піклування?

Провадження у справі на час проведення експертизи зупиняється.
5.Поновлення провадження після проведення експертизи.
Після надходження результатів судово-психіатричної експертизи суд протягом 10 днів поновлює провадження у справі та призначає дату, час та місце розгляду справи по суті.
6.Прийняття рішення по справі.
Після надходження результатів експертизи суд розглядає справу по суті та приймає рішення. У випадку позитивного розгляду справи особа визнається недієздатною та призначається опікун такої особи. Рішення суду про визнання особи недієздатною діє не більше 2 років. Також в рішенні може бути вирішене питання про стягнення з Державного бюджету України судові витрати, пов`язані з проведенням судово-психіатричної експертизи.

Наслідки визнання особи недієздатною

Особа, яка визнана недієздатною втрачає цивільну дієздатність та не може виступати самостійним субʼєктом правовідносин. Законним представником такої особи є опікун, який представляє інтереси у суді та в органах державної влади.
СІМЕЙНИЙ АДВОКАТ юридична компанія INSEININ
СІМЕЙНИЙ АДВОКАТ юридична компанія INSEININ

Допомога сімейного адвоката

Сімейні адвокати та спеціалісти юридичної компанії INSEININ займаються питаннями визнання особи недієздатною та призначення опікуна над особою. Ми зможемо забезпечити вам підтримку як на кожному етапі справи так і супроводити справу “під ключ”. У випадку, якщо вас цікавить консультація стосовно призначення опікуна над недієздатною особою ви можете замовити її у нашого фахівця.
У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері визнання особи недієздатною та призначення опікуна. Наші адвокати забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі визнання особи недієздатною.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ