Практика

Звільнення з військової служби по догляду за батьками

Звільнення з військової служби по догляду за батьками
З 18 травня 2024 року набуло чинності оновлене законодавство, яке регулює підстави для звільнення з військової служби. Відповідно, військовослужбовці мають право на звільнення зі служби за підстав, які передбачені ст.26 Закону “Про військовий обовʼязок та військову службу”.

Нове законодавство також має перелік сімейних обставин, які є спільними підставами для звільнення для військових, які служать по мобілізації, так і контрактників. Відповідно, однією з підстав для звільнення є необхідність здійснення догляду за хворими батьками чи батьками дружини. Для того, щоб звільнитись за цією підставою потрібно детально розібратись в документах, які даютьо право на звільнення, а також порядку подачі рапорту на звільнення.
Підстава для звільнення: необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

Хто має право на звільнення?

Звільнитись зі служби на даній підставі мають право військовослужбовці по мобілізації або контрактники, які мають одночасно всі обставини:

  • наявність одного з батьків або батьків дружини з інвалідністю І-ІІ групи. Факт інвалідності повинен підтверджуватись довідкою до акта огляду МСЕК, пенсійним посвідченням або посвідченням, що підтверджує призначення соціальної допомоги або довідкою для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
  • наявність у одного з батьків або батьків дружини потреби у постійному сторонньому догляді. При І групі інвалідності потреба у догляді встановлюється висновком МСЕК. При ІІ групі інвалідності визначити необхідність догляду може визначити лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоровʼя.
  • відсутність у одного з батьків або батьків дружини інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення. Фактично військовослужбовець повинен бути єдиним родичем особи з інвалідністю. Фізична відсутність може перевірятись через реєстр актів цивільного стану або демографічний реєстр. Також, за наявності, можна надати докази відсутності інших родичів: свідоцтво про смерть, рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою або померлою, висновок МСЕК про інвалідність або висновок ЛКК про потребу у постійному сторонньому догляді, тощо.

У випадку, якщо фактичних обставин недостатньо для звільнення, військовослужбовцю буде відмовлено у задоволені рапорту на звільнення.

Рапорт на звільнення з військової служби по догляду за батьками

У випадку наявності підстав для звільнення, необхідно зібрати документи, які підтверджують право на звільнення з військової служби та підготувати рапорт на звільнення.

Рапорт на звільнення готується в довільній формі та пишеться на командира військової частини. В рапорті необхідно обовʼязково зазначити паспорті дані військовослужбовця, місце служби, посаду, звання, підставу для звільнення, посилання на законодавство, прохання у звільненні з військової служби, перелік документів, які додаються до рапорту, дату та особистий підпис. За правилами рапорт на звільнення повинен подаватись особисто військовослужбовцем своєму безпосередньому командиру “по команді”. Рішення про звільнення приймається командиром військової частини шляхом наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу ВЧ.

Після звільнення зі служби військовий повинен зʼявитись до районного ТЦК та СП та стати на військовий облік. Одночасно можна реалізувати право на відстрочку від мобілізації, у порядку постанови КМУ №560.

Що робити, якщо відмовляють у звільненні з військової служби?

Доволі частими бувають випадки, коли військова частина усно або письмово відмовляє у задоволені рапорта на звільнення. Причинами цього можуть бути як недоліки в документах, так і протиправна поведінка ВЧ.
Основними причинами відмови можуть бути:
  1. Відсутність у військовослужбовця права на звільнення взагалі.
  2. Відсутність всіх документів, які підтверджують право на звільнення.
  3. Порушена процедура подачі документів на звільнення.
  4. Неправильно підготовлений рапорт.
  5. Протиправна поведінка зі сторони командування військової частини.

Якщо ви отримали письмову відмову у задоволені рапорту, необхідно зʼясувати причини відмови. У випадку, якщо відмова прийнята незаконно, вона підлягає оскарженню в адміністративному порядку або до суду.
Також доволі частими випадками є ігнорування рапорту на звільнення та бездіяльність зі сторони командира військової частини. У випадку, якщо протягом 30 днів з моменту подачі рапорту рішення не було прийнято - дана бездіяльність є протиправною та підлягає оскарженню.

Послуги військового адвоката

У випадку, якщо у вас залишились додаткові питання стосовно звільнення з військової служби по догляду за батьками, ви можете отримати юридичну консультацію в юристів та адвокатів юридичної компанії INSEININ. Якщо ви стикнулись з порушенням прав зі сторони командування військової частини, наші фахівці можуть допомогти оскаржити такі незаконні рішення, дії або бездіяльність.
У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері звільнення з військової служби. Наші адвокати та юристи забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24.

🔐Напишіть нам на:

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ

✅ЧИТАТИ БІЛЬШЕ НОВИН ПО ТЕМІ У👉TELEGRAM📲