Практика

Прикордонники вимагають документи про оформлення відстрочки: позиція військового адвоката

Прикордонники вимагають документи про оформлення відстрочки: позиція військового адвоката
Наразі право на перетин кордону чоловіків віком від 18 до 60 років дійсно обмежене, проте це обмеження не є абсолютним. Відповідно до постанови КМУ № 57 деякі категорії таких громадян все ж таким мають право на виїзд за кордон, навіть в період дії військового стану. До таких категорій належать особи з інвалідністю; чоловіки, які самостійно виховують дитину; чоловіки, на утриманні яких перебуває троє та більше дітей; чоловіки, які супроводжують дитину з інвалідністю, батьків з інвалідністю І-ІІ групи, осіб, які потребують постійного стороннього догляду.

До опублікування законопроекту про зміну до законів “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, “Про військовий обовʼязок та військову службу” проблем з перетином державного кордону такими категоріями осіб не траплялось. Виїзд за кордон відбувався виключно на підставі документів, які надають на це право: довідка МСЕК, посвідчення батьків багатодітної родини тощо.

З 29 грудня інспектори прикордонної служби додатково у деяких випадках почали вимагати документи, які підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу (довідка з ТЦК та СП або відмітка у військово-облікових документах про отримання відстрочки). У випадку відсутності таких документів чоловікам видають рішення про відмову в перетині державного кордону.

Чому вимагання відстрочки прикордонниками є незаконним

Юристи юридичної компанії INSEININ займаються питаннями державного кордону з моменту оголошення військового стану та допомогли багатьом громадянам реалізувати їхнє законне право. Ми дійшли однозначної думки про незаконність та свавільність таких вимог зі сторони Прикордонної служби України зважаючи на наступне.

Наразі обмеження на виїзд в Україні передбачені для всіх чоловіків, а не тільки для військовозобовʼязаних, які не мають відстрочку. Тобто виїжджати не можуть всі чоловіки віком від 18 до 60 років, в незалежності від статусу військовозобовʼязаного чи призовника. Право на виїзд має лише вузька категорія громадян, у випадках передбачених постановою КМУ №57. Це означає, що навіть якщо є призовник віком 18 років або військовозобовʼязаний, який має відстрочку - то такі особи все рівно не мають права на перетину кордону.

Підстави для відстрочки та перетну кордону не збігаються та не є аналогічними. Тобто, оформлення відстрочки не надає автомативно права на перетин кордону. Крім того, більшість підстав для відстрочки не є одночасно підставами для перетину кордону.

Постанова КМУ №57 чітко передбачає підстави та документи, які повинні бути для перетину кордону. Ніяких змін до порядку перетину кордону найближчим часом не відбувалось. Тобто Прикордонна служба України без будь-яких змін до нормативно-правової бази змінила внутрішню інструкцію стосовно документів, які необхідні для перетину кордону чоловіками, такі дії є незаконними!

Зараз інспектори прикордонної служби у багатьох випадках вимагають довідку з ТЦК та СП про відстрочку або відмітку у військово-облікових документах про оформлення відстрочки. У випадку відсутності таких документів часто видають письмове рішення про відмову в перетині державного кордону.

Які проблеми виникають з довідками з ТЦК та СП

Багато хто з військовозобовʼязаних відразу звернувся до районних ТЦК та СП для отримання документів про відстрочку, які вимагає Прикордонна служба України. Проте ТЦК та СП відразу відправляють таких осіб на уточнення облікових даних та проходження ВЛК. Після проходження медичного огляду все частіше чоловікам надходить відмова в отриманні довідки про відстрочку. Самі ТЦК та СП аргументують такі відмові відсутністю чіткого порядку, який передбачає оформлення таких довідок про відстрочку.

Крім того, відстрочка від призову на військову службу по мобілізації передбачена тільки для військовозобовʼязаних громадян. Тобто для чоловіків віком від 27 до 60 років або від 18 до 60 років, у випадку наявності військового досвіду. Інші ж призовники юридично не мають права оформити таку відстрочку, адже вони підлягають тільки призову на строкову військову службу, яка в період військового стану не проводиться.

Як можна оскаржити відмову в перетині кордону

Зрозуміло, що рішення в перетині кордону на підставі відсутності документів про відстрочку є незаконним. Проте, щоб його оскаржити необхідно залучати адвоката, який зможе донести правову позицію адміністративному суду.

Рішення про відмову в перетині державного кордону можна оскаржувати протягом 30 днів до Прикордонної служби України або до адміністративного суду. Процедура оскарження є єдиним законним механізмом, за допомогою якого можливо скасувати незаконне рішення. Проте потрібно розуміти, що звернення до суду не гарантує 100% успіх. Результат оскарження залежить від багатьох факторів як субʼєктивних так і обʼєктивних. До субʼєктивних належить упередженість суду, тобто в період дії військового стану суд часто стає на сторону органів військового управління та ТЦК та СП, тому відновити своє законне право також стає проблематичним.

Допомога військового адвоката

У випадку, якщо ви бажаєте реалізувати своє законне право на перетин державного кордону можете проконсультуватись з адвокатами та юристами юридичної компанії INSEININ, які мають професійну спеціалізацію на таких справах.

Якщо, вам відмовили в перетині кордону наші спеціалісти допоможуть вам оскаржити таку відмову та поновити ваше право. Якщо ви вирішили отримати довідку про відстрочку наші спеціалісти в деяких випадках можуть надавати повний супровід.
У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері перетину державного кордону. Наші адвокати забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ