Практика

Чи можна стати на військовий облік у консульстві?

Чи можна стати на військовий облік у консульстві?
Громадяни України, які постійно або тимчасово проживають за кордоном, стикнулись з доволі гострою проблемою стосовно військового обліку. Багато хто не перебуває на військовому обліку та не має військово-облікових документів.

В період дії воєнного стану консульські послуги, в тому числі видача закордонного паспорта, надаються тільки за наявності електронного військово-облікового документа Резерв+. У разі неперебування на обліку, такий документ не формується. Відповідно для отримання електронного ВОД необхідно стати на військовий облік в районному ТЦК та СП.
Багатьох цікавить питання, чи можна стати на облік дистанційно, не приїжджаючи на територію України. Або існує думка, що можна подати заяву про взяття на облік через закордонну дипломатичну установу консульство. В даному матеріалі юристи юридичної компанії INSEININ надали детальні розʼяснення стосовно даного питання.

Взяття на військовий облік через консульство: можливо чи ні?

В першу чергу варто зазначити, що відповідно до правил військового обліку уповноваженими органами на ведення військового обліку є районні ТЦК та СП, Центральне управлінні або регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів. Військовозобовʼязані та призовники в більшості випадків перебувають на обліку саме в районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Закордонні дипломатичні установи, в тому числі консульські установи НЕ є органами, які уповноважені вести військовий облік. Чоловіки не можуть стати на військовий облік у консульстві, тільки у районному ТЦК та СП.
В деяких випадках консульські установи виконуються функції, які повʼязані з військовим обліком, а саме:
  • інформують призовників віком від 18 до 25 років, які перебувають на постійному або тимчасовому консульському обліку;
  • під час особливого періоду інформують військовозобов’язаних та резервістів, які не мають відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та сприяють їх поверненню в Україну;
  • повідомляють про взяття на постійний або тимчасовий консульський облік або зняття з нього призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем перебування їх на військовому обліку за списком засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів (до впровадження такої електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів повідомлення здійснюється у семиденний строк з дати взяття на постійний або тимчасовий консульський облік або зняття з нього на офіційну адресу електронної пошти органу ведення військового обліку, яка розміщена на його офіційному веб-сайті).
Консульства НЕ здійснюють:
  1. Прийом заяв про взяття на військовий облік у районних ТЦК та СП на території України.
  2. Передачу заяв про взяття на військовий облік до районних ТЦК.
  3. Внесення даних про військовозобовʼязаних та призовників до реєстру "Оберіг".
  4. Видачу військово-облікових документів.
  5. Видачу направлень на проходження військово-лікарської комісії.
  6. Консультації стосовно взяття на військовий облік та видачу військово-облікових документів.
Виключення з правила: консульські установи здійснювали прийом заяв на військовий облік з 18 травня по 18 червня 2024 року у чоловіків, які були знятті з військового обліку у звʼязку з виїздом за кордон та перебували на постійному консульському обліку. Зараз прийому таких заяв не ведеться.

Як стати на військовий облік, перебуваючи за кордоном?

Взяття чоловіків, які перебувають за кордоном відбувається у загальному порядку, який передбачений правилами військового обліку. Відповідно до п.81 Правил військового обліку Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності.
Для взяття на військовий облік необхідно звернутись до районного ТЦК та СП за адресою реєстрації місця проживання. Взяття на обік здійснюється після оновлення даних, проходження військово-лікарської комісії та виготовлення військово-облікового документа.
Для призовників у рік виповнення 17 років на рівні закону передбачена можливість взяття на облік через мобільний застосунок Резерв+. Проте допоки така можливість технічно не реалізована, а отже взяття на облік для таких осіб відбувається також після проходження ВЛК в районному ТЦК та СП.
Для чоловіків, як подавались на отримання закордонного паспорта до 24 квітня 2024 року існує можливість стати на облік за сприяння Державної міграційної служби дистанційно. Хоча насправді на практиці здійснюється видача паспортних документів без предʼявлення військово-облікових документів.

Юридична консультація

Якщо у вас залишились додаткові питання стосовно військово обліку та взяття на облік військовозобовʼязаних осіб, ви можете звернутись за консультацією до профільних юристів юридичної компанії INSEININ. Наші фахівці професійно займаються юридичними справами у сфері військового обліку та зможуть надати відповідь на всі ваші питання.
В Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері військового обліку.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24.

🔐Напишіть нам на:

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ

✅ЧИТАТИ БІЛЬШЕ НОВИН ПО ТЕМІ У👉TELEGRAM📲