Практика

Оскарження висновку ВЛК через суд

Оскарження висновку ВЛК через суд
В період дії військового стану військовозобовʼязані та військовослужбовці доволі часто проходять медичний огляд військово-лікарськими комісіями на рахунок ступеня придатності до військової служби. Саме від висновку ВЛК в подальшому залежить можлива мобілізація, місце проходження військової служби або звільнення з військової служби. Даний орган вирішує також питання виключення з військового обліку непридатних до військової служби осіб.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я. Проте часто громадянам ставляться неправомірні та помилкові висновки про ступінь придатності до військової служби. Комісіями можуть невраховуватись певні захворювання або ставитись неправильний висновок. У такому разі військовозобовʼязані або військовослужбовці мають право оскаржити висновок ВЛК.
Висновки ВЛК можна оскаржувати до вищестоящої (регіональної, центральної) комісії або до суду.

Відповідно до підпунктів 2.3.5 та 2.4.10 розділу І Положення №402 визначено, що постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку. В інших випадках оскарження відбувається до штатних ВЛК. У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.

Остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято ЦВЛК.

Згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Варто зазначити, що відповідно до норм Положення №402 саме рішення ВЛК регіону чи ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

В яких випадках не варто звертатись до суду

У випадку, якщо вас не влаштовує оцінка діагнозі військово-лікарською комісією та висновок, який встановила ВЛК про ступінь придатності до військової служби - до суду звертатись НЕ має сенсу!

При прийнятті рішення в таких справах судом буде враховано, що Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення №402. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК. Для цього військовий комісаріат направляє в регіональну штатну ВЛК, на території якої проживає заявник, його заяву, медичні документи, які є в заявника або одержані військовим комісаріатом з цивільних (військових) лікувальних закладів, військовий квиток.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставам прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.

Судом також враховуються висновки Верховного Суду викладені в постанові від 13.06.2018 у справі №806/526/16, в якій зазначено, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

В яких випадках до суду варто звертатись

У випадку, якщо при прийнятті рішення військово-лікарською комісією було порушено процедуру прийняття цього висновку тоді є сенс звертатись до суду за оскарженням та скасуванням такого рішення. Наприклад, якщо особу було огляну не всіма лікарями або огляд взагалі не відбувся є сенс звернутися до суду. Оскаржити також можливо порушення форми висновку ВЛК або заповнення не всіх відомостей в довідці.

Порушення у вигляді не направлення на медичний огляд або не видача довідки ВЛК, бездіяльність у вигляді незатвердження висновку штатною ВЛК також підлягає оскарженню до адміністративного суду.

Допомога військового адвоката

Військові адвокати та юристи юридичної компанії INSEININ займаються повним супроводом оскарження висновку ВЛК адміністративним шляхом та до суду. Важливо, що ми здійснюємо супровід за наявності порушень та перспектив такої справи. Тому важливо для початку проконсультуватись з профільним юристом стосовно наявності підстав для такого оскарження. Наші адвокати на основі медичних документів зможуть точно встановити ступінь придатності до військової служби, на який можна очікувати та перспективи оскарження постанови ВЛК.
У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері захисту прав військовослужбовців та оскарження висновку ВЛК. Наші адвокати забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ