Призовники, військовозобовʼязані та резервісти, які виїжджають за кордон, постійно або тимчасово проживають за кордоном не знімаються з військового обліку. Це означає, що в таких осіб зберігається військовий обовʼязок, а також вони повинні дотримуватись правил військового обліку, які передбачені постановою КМУ №1487.
Одним з правил є обовʼязкове перебування на військовому обліку чоловіків віком від 17 до 60 років в районних ТЦК та СП за адресою реєстрації місця проживання. Відповідно всі чоловіки, навіть перебуваючи за кордоном, повинні мати військово-обліковий документ та перебувати на військовому обліку.
Військовий облік громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, здійснюється районними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Закордонні дипломатичні установи не вповноважені здійснювати військовий облік.
Які наслідки не перебування на обліку, якщо за кордоном?
Чоловіки, які зняті з обліку або відомості про яких не знайдені в реєстрі військовозобовʼязаних, мають ризики бути притягнутими до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку. Грошовий штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн може надійти навіть особам, які не перебувають на території України.
З метою інформування громадян про необхідність дотримання правил військового обліку та сприяння поверненню військовозобовʼязаних на територію України, Уряд прийняв постанову №932, відповідно до якої отримати паспортні документи за кордоном можливо тільки через консульство або паспортні сервіси за наявності діючого військового-облікового документа та даних в реєстрі військовозобовʼязаних. Громадяни, які не перебувають на військовому обліку продовжити дію паспорта громадянина України для виїзду за кордон не зможуть.
Як стати на військовий облік, якщо за кордоном?
Військовозобовʼязані громадяни, які перебувають за кордоном, зобовʼязані стояти на військовому обліку в районних ТЦК за адресою реєстрації місця проживання. Відповідно до п.81 Правил військового обліку Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності.
Процедура взяття на військовий облік для військовозобовʼязаних складається з наступних етапів:
- Прибуття до районного ТЦК та СП за адресою реєстрації місця проживання.
- Надання працівникам ТЦК копій документів (паспорт, ідентифікаційний код, реєстрація місця проживання, документи про освіту, документи про сімейний стан, військово-обліковий документ). За наявності надаються документи, які підтверджують право на відстрочку від мобілізації.
- Отримання направлення на проходження військово-лікарської комісії.
- Отримання висновку ВЛК про ступінь придатності до військової служби.
- Присвоєння працівниками ТЦК та СП військово-облікової спеціальності.
- Виготовлення письмового військово-облікового документа.
- Внесення військово-облікових даних в реєстр військовозобовʼязаних.
Закордонні дипломатичні представництва України не ведуть військовий облік та не сприяють у взятті на військовий облік в районному ТЦК. На консульства було покладено функцію з прийому заяви про взяття на військовий облік військовозобовʼязаних та призовників, які були зняті з військового обліку, у звʼязку з вибуттям за межі України більш ніж на 3 місяці до 18 травня 2024 року. Можливість стати на військовий облік таким чином існувала до 18 червня 2024 року. Наразі консульства не вправі вести такий прийом документів.
Взяття на військовий облік військовозобовʼязаних без особистої присутності та перебуваючи за кордоном чинним законодавством не передбачене.
Взяття на облік призовників, які за кордоном
Постановою КМУ №932 було розроблено механізм взяття на військовий облік призовників віком до 25 років, які перебувають за кордоном без особистої присутності та проходження військово-лікарської комісії.
У разі коли стосовно громадянина України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, який звернувся до відокремленого підрозділу для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, відсутній запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, прийом документів здійснюється без подання такою особою військово-облікового документа.
За результатами внесення до Єдиного державного демографічного реєстру відомостей про осіб під час оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон ДМС формує щодо таких громадян України перелік відомостей та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Взяття на військовий облік здійснюється без проходження медичного огляду та на основі відомостей з ДМС.
Юридична консультація
Якщо у вас залишились додаткові питання стосовно військово обліку та взяття на облік військовозобовʼязаних осіб, ви можете звернутись за консультацією до профільних юристів юридичної компанії INSEININ. Наші фахівці професійно займаються юридичними справами у сфері військового обліку та зможуть надати відповідь на всі ваші питання.
В Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері мобілізації. Наші адвокати та юристи забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.
Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24.
🔐Напишіть нам на:
Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК
Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
✅ЧИТАТИ БІЛЬШЕ НОВИН ПО ТЕМІ У👉TELEGRAM📲