Практика

Оскарження відмови в перетині кордону

Оскарження відмови в перетині кордону
В період дії військового стану в Україні виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років обмежений. Проте деякі особи призовного віку все ж таки мають право на виїзд, через наявність звільнення від призову на військову службу або непридатності до служби по стану здоровʼя. Державна прикордонна служба України зачасту незважаючи на наявність підстав відмовляє в перетині кордону, аргументуючи це військовим станом та обмеженням конституційних прав громадян. Доволі часто такі відмови є протиправними та підлягають оскарженню.

Чому перетин кордону чоловіками наразі обмежений?

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було продовжено.

У зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Тобто, у звʼязку з введенням на території України військового стану були обмежені певні конституційні права громадян, в тому числі право на вільне переміщення. Чоловіки віком від 18 до 60 років можуть бути військовозобовʼязаними, а відповідно підлягають призову на військову службу. Саме тому виїзд їх за кордон під час мобілізації є обмежений.

Кому має бути надано право в перетині кордону?

Проте не всі чоловіки віком від 18 до 60 років позбавлені права на перетин кордон. Порядок перетинання громадянами України державного кордону визначають Правила, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року №57, відповідно до яких, деяким військовозобовʼязаним надано право на виїзд.
Проте варто наголосити, що не всі військовозобовʼязані, яким надано право на відстрочку від мобілізації відповідно до ст.23 Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” мають право на перетин кордону. Підстави для відстрочки та перетину кордону не збігаються. Тобто, у випадку якщо особа відповідно до вимог чинного законодавста оформила відстрочку це не в усіх випадках надає право на виїзд за кордон.
Так наприклад право на перетин кордону не мають:
  • заброньовані на період мобілізації (мають право лише на відрядження за межі України);
  • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти як в Україні та і за кордоном;
  • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій;
  • чоловіки, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
Виїжджати мають право також особи виключені з військового обліку на підставах, визначеними п.6 ст.37 Закону “Про військовий обоʼязок та військову службу”. Право на перетин кордону надато чоловікам, які виїжджають за межі України на постійне місце проживання, були знятті з військового обліку і належним чином оформили для цього документи.

Чому відмовляють в перетині кордону?

Прийняття рішення стосовно перетину кордону надано інспектору пункту пропуску. Після встановлення особи, перевірки документів та підстав перетину кордону надається рішення. У випадку якщо на думку посадової особи ви не маєте права на виїзд за кордон в рішенні має бути обгрунтовано причини такої відмови. В основному причинами відмови в перетині кордону є відсутність підстав або підтверджуючих документів, які дають право на виїзд.

Як оскаржити відмову в перетині кордону?

У випадку протиправності відмови в перетині державного кордону її можливо оскаржити у визначеному законом порядку. Краще всього звернутися з позовною заявою до окружного адміністративного суду за місцем знаходження відповідача або позивача. Проте можливо застосовувати також засоби адміністративного оскарження в порядку, передбаченому законом “Про звернення громадян”. В будь-якому випадку оскаржувати відмову краще всього з представником-адвокатом.

Допомога військового адвоката

Військові адвокати юридичної компанії INSEININ комплексно займаються питанням оскарження відмови в перетині кордону в період дії військового стану. В першу чергу наші спеціалісти аналізують фактичні обставини справи: чи мала особа взагалі право на перетин кордону, які документи при цьому надавались інспектору та чи є відмова протиправною. У випадку, якщо на підставі юридичного аналізу виявиться, що відмова в перетині кордону є незаконною - військовий адвокат зможе оскаржити її в суді.
Якщо ви бажаєте замовити послугу оскарження відмови в перетині кордону або проконсультуватись з нашим адвокатом, достатньо зателефонувати або відправити повідомлення на месенджери +380 93 228 01 24, +380 97 507 06 53 (Телеграм, Вайбер, Вотс ап) або залишайте заявку на сайті https://inseinin.com.ua і ми самі вам зателефонуємо. Компанія працює по всій Україні та займається повним супроводом справи "під ключ".

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ