Практика

Відношення до військового обов'язку якщо не служив

Відношення до військового обов'язку якщо не служив
Доволі часто до юристів компанії INSEININ звертаються особи чоловічої статті віком від 18 до 60 років з здавалось би логічним припущенням, що якщо:
1) не служив,
2) не перебував на обліку,
3) мав статус непридатного в мирний час,
То і не маєш відношення до військової служби та виконання вимог військового обовʼязку.

Сюди також відносять поширені історії про те, жодним нормативним актом, не передбачено обов`язку громадянина України після оголошення мобілізації без виклику посадових осіб з`являтися для уточнення та актуалізації персональних даних, а тим більше для проходження з власної ініціативи ВЛК чи «вирішення питання призову на військову службу по мобілізації».

У цій статті ми відповідаємо по черзі на усі ці питання одразу.

Як я відношусь до військового обов'язку якщо не служив?

Відношення до військового обов'язку, не є на пряму повʼязаним з проходженням служби у будь-якій її формі (строкова служба, військова кафедра, служба за контрактом і тд). Адже за нині діючими нормами ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу", військовий обов’язок включає у себе:
  • взяття громадян на військовий облік;
  • дотримання правил військового обліку;
  • прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;
  • проходження військової служби;
  • виконання військового обов’язку в запасі;
  • проходження служби у військовому резерві;
  • підготовку громадян до військової служби.
Тобто, підсумовуючи вище сказане, для чоловіків віком від 18 до 60 років наявність військового досвіду у вигляді служби за контрактом, строкової служби чи навчання на військовій кафедрі не є обовʼязковою категорію для віднесення до категорії осіб, що підлягають до виконання військового обовʼязку. Котрий як ми зʼясували, включає у себе також обовʼязок зі взяття на військовий облік, дотримання правил військового обліку та ще багато іншого.
Більш детально питання виконання військового обов’язку для громадяни України, поділяють на такі категорії:
  • допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
  • призовники - особи, які взяті на військовий облік;
  • військовозобов’язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
  • резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Чи зобовʼязаний я виконувати правила військового обліку?

Щодо обовʼязку явки за викликом, вчасного проходження ВЛК, оновлення даних, це все передбачено тим же ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу", а саме стаття 10 передбачає, що усі громадяни України які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі, зобов’язані:
  • уточнити свої персональні дані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації;
  • прибувати за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
  • проходити медичний огляд (Військово-лікарську комісію);
  • проходити підготовку до військової служби;
  • виконувати ініші правила військового обліку, встановлені законодавством.

Як військовозобовʼязаному себе захистити?

Тут потрібно одразу виокремити категорію громадян призовного віку (до 25-ти років), на котрих покладаються загальні правила військового обліку призовників, без підстав мобілізації, адже такі підлягають лише до проходження базової військової підготовки. А мобілізовані можуть бути лише за їх добровільної заяви "згоди".

По військовозобовʼязаним особам існує окремий порядок оформлення відстрочки чи бронювання в порядку Постанови №560 та переліку підстав для відстрочки згідно статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Окремо ми виділяємо осіб що є невійськовозобовʼязаними у звʼязку з виключенням з військового обліку, простою мовою кажучи таких можна прирівняти до пенсіонера чи дитини, адже на них не поширюється правила військового обліку.
Підсумок: звичайно наша стаття містить інформаційний (ознайомчий) характер, а кожна справа потребує індивідуального вивчення та перевірки. Для цього необхідно звернутися та отримати консультацію у профільного військового адвоката аби бути певним у свої справі.
📞 Якщо у вас виникли питання або вам потрібна юридична підтримка, звертайтесь до адвокатів з військового права юридичної компанії INSEININ для отримання консультації або подальшого супроводу за номерами: +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24

🔐Напишіть нам на:

📝Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

👍 Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ