Практика

Звільнення з військової служби на підставі висновку лікарсько-консультативної комісії (ЛКК)

Звільнення з військової служби на підставі висновку лікарсько-консультативної комісії (ЛКК)
В період дії воєнного стану багато військовослужбовців бажає звільнитись з військової служби та шукають підстави, за якими це можна зробити. Для цього часто використовується підстава передбачена до абзацом 7 підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» - через такі сімейні обставини: у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

Тобто, якщо застосовувати буквальне тлумачення цієї норми право на звільнення мають військовослужбовці батьки, діти, дружина або батьки дружини яких потребують догляду і така потреба у догляді посвідчується висновком МСЕК або ЛКК.

Проте військові частини відмовляють у задоволенні рапорту про дострокове звільнення позивача від проходження військової служби у зв`язку з тим, що військовослужбовцем не долучено до рапорту висновку МСЕК про те, що його батьки, батьки дружини або дружина потребує постійного догляду, а надання лише висновку ЛКК від 24.05.2023 №29 не є самостійною підставою для звільнення його з військової служби.
Потрібно розуміти, що одностайної правової позиції щодо можливості звільнення з військової служби на підставі довідки ЛКК немає. Існують нормативно-правові акти, які вказують що така довідка видається тільки неповнолітнім особам віком до 18 років (дітям). Водночас інші норми передбачають видачу таких довідок для повнолітніх осіб з інвалідністю та похилих осіб, які потребують постійного догляду. Військові адвокати та юристи юридичної компанії INSEININ підготували аналіз чинного законодавства, яке стосується висновків ЛКК.

Позиція стосовно неможливості звільнення на підставі довідки ЛКК

Військові частини та судові органи висловлюють правову позицію, що довідка ЛКК видається тільки неповнолітнім особам до 18 років. Для повнолітніх же осіб необхідна довідка МСЕК. Така позиція аргументується наступним.

Так, відповідно до абзацу 6 постанови Кабінету Міністрів України від 12.06.2013 № 413 військовослужбовці, крім військовослужбовців строкової військової служби, та особи рядового і начальницького складу на їх прохання можуть бути звільнені з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу через такі сімейні обставини та інші поважні причини, зокрема: необхідність постійного стороннього догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії для осіб віком понад 18 років чи лікарсько-консультативної комісії для осіб до 18 років.
Зміст наведеного правового регулювання свідчить на користь висновку, що стосовно осіб, які є старшими 18 років, відповідні обставини мають бути підтверджені медичним висновком медико-соціальної експертної комісії. Проте даний перелік застосовується та використовується тільки при звільненні військовослужбовців, які проходять службу по мобілізації осіб офіцерського складу. В період дії загальної мобілізації застосовується перелік сімейних обставин, які встановлені ст.26 закону “Про військовий обовʼязок та військову службу”.

Згідно із п.п. 3, 4, пп. 1 п. 11 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2019 № 1317 Міські, міжрайонні, районні комісії визначають: ступінь обмеження життєдіяльності осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, потребу в сторонньому нагляді, догляді або допомозі, реабілітації, реабілітаційний потенціал, групу інвалідності, причину і час її настання, професію, з якою пов`язане ушкодження здоров`я, а також ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) працівників, які одержали ушкодження здоров`я, пов`язане з виконанням ними трудових обов`язків.
При цьому, відповідно до п. 4 розділу IV Порядку організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 09.04.2008 № 189, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.07.2008 за № 589/15280, ЛКК видає такі документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність особи: висновки або рекомендації щодо догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а в разі, коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний),- до досягнення дитиною 16-річного віку.

Варто зазначити, що наведені вище нормативно-правові акти не підтверджують повністю дану правову позицію. Тобто, не можна зробити висновку, що довідка МСЕК про потребу у догляді видається тільки повнолітнім особам, а довідка ЛКК - неповнолітнім. Також не існує нормативних механізмів отримання довідки МСЕК про потребу у догляді. Зазвичай такі довідки видаються особам з інвалідністю І групи.

Позиція стосовно можливості звільнення на підставі довідки ЛКК

Також існує багато нормативно-правових положень, які вказують про можливість видачі довідки ЛКК для повнолітніх осіб, які потребують догляду.

Наприклад, відповідно до наказу МОЗ від 31 липня 2013 року №667 передбачає, що ЛКК може приймати рішення про необхідність постійного стороннього догляду у випадку, якщо особа має інвалідність I чи II групи, пов’язану з психічним розладом. При цьому про жодні обмеження за віком не йдеться.

Згідно з постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд» від 2 квітня 2005 року №261 ЛКК також може робити висновок про потребу в постійному сторонньому догляді для одиноких пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років військової служби (у ній також немає обмеження, що ЛКК приймає висновки лише для дітей віком до 18 років).

ЛКК може визначити потребу в догляді для одиноких малозабезпечених осіб, які одержують пенсію за віком або за вислугу років чи по інвалідності (крім осіб з інвалідністю I групи), а також одиноких осіб, які досягли 80-річного віку та одержують пенсію на загальних підставах або як звільнені зі служби військові.

Також у постанові КМУ від 27 січня 1995 року №57 вказано, що потребу догляду можна підтвердити при перетині кордону висновком ЛКК (вік також не обмежено).

Яка ситуація зі звільненням на підставі довідки ЛКК наразі?

В теперішній час звільнення на підставі довідок ЛКК практично не відбувається. Військові частини відмовляють рапорти на звільнення за даною підставою та вимагають довідку МСЕК про інвалідність записами про потребу у догляді. При оскарженні відмови у звільненні через судову інстанцію також не завжди вдається отримати позитивний результат. Адміністративні суди також погоджують з аргументами стосовно відсутності підстав для звільнення з військової служби на підставі довідки ЛКК. Хоча єдиної правової позиції у вигляді постанови Верховного суду також наразі немає. Наразі єдиним варіантом є оскарження відмови у звільненні та добитися такого звільнення через судові інстанції.

Допомога військового адвоката

Якщо у вас виникли додаткові питання стосовно звільнення з військової служби на підставі висновку лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) ви можете проконсультуватись з військовими адвоктами та юристами юридичної компанії INSEININ. Наші спеціалісти здійснюють юридичну підтримку на всіх етапах звільнення з військової служби за всіма передбаченими законом підставами. Також ми маємо значний досвід в оскаржені відмови у звільненні з військової служби.
У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих військових адвокатів та юристів, які мають значний досвід у сфері звільнення з військової служби. Наші адвокати забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ