Практика

Чи можуть осіб з судимістю мобілізувати за новим законом

Чи можуть осіб з судимістю мобілізувати за новим законом
18 травня 2024 року законної сили набув закон №10449, який кардинально змінює правила військового обліку та підстави для зняття або виключення з військового обліку. В тому числі змінюються умови мобілізації для осіб, які раніше були засуджені до позбавлення волі за тяжкою або особливо тяжкою статтею.

До 18 травня 2024 року стаття 37 Закону “Про військовий обовʼязок та військову службу” передбачає, що особи, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину мають право на виключення з військового обліку. Після виключення з обліку такі особи набувають статусу невійськовозобовʼязаного та не підлягають призову на військову службу по мобілізації.

Варто зазначити, що виключення автоматично НЕ відбувається. Для цього військовозобовʼязаний повинен особисто звернутись до районного ТЦК та СП та подати заяву про виключення з обліку разом з документами, які підтверджують факт засудження.

При цьому право на виключення з військового обліку надавав сам факт засудження до позбавлення волі за тяжкою або особливо тяжкою статтею. Зняття або погашена судимість не має значення та не є перепоною для виключення.

Ті з вйськовозобовʼязаних, які скористались правом до 18 травня 2024 року отримали статус невійськовозобовʼязаного та повторному взяттю на облік не підлягають. Проте після 18 травня 2024 року почне діяти нове законодавство, відповідно до якого засудження до позбавлення волі за тяжкою або особливо тяжкою статтею вже не буде підставою для виключення з військового обліку.

Фактично це означає, що тільки ті хто вже виключився з обліку є невійськовозобовʼязаними. Ті хто не встиг реалізувати право на виключення з обліку до 18 травня 2024 року вже не можуть це зробити та будуть перебувати на військовому обліку. Тобто фактично їх можна буде призвати на військову службу по мобілізації.

Після 18 травня 2024 року п.6 ст.37 Закону “Про військовий обовʼязок та військову службу” буде в наступній редакції:
Ті, хто реалізував право на виключення з обліку за старим законодавством на підтвердження свого статусу повинні мати військово-обліковий документ з печаткою “виключений з військового обліку”. Також дані відомості повинні бути інтегровані в Єдиний реєстр військовозобовʼязаних, призовників та резервістів “Оберіг”. Повторно прийняти таких осіб на військовий облік військовозобовʼязаних підстав наразі немає.

Ті, хто реалізувати своє право на виключення з обліку не встиг повинні виконувати військовий обовʼязок, правила військового обліку, оновлювати військово-облікові дані та можуть бути мобілізовані на військову службу.

Крім того, 18 травня 2024 року було прийнято Постанову КМУ №560, відповідно до якої на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:
  • особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;
  • засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.

Консультація військового адвоката

Якщо у вас виникли додаткові питання стосовно виключення з військового обліку та мобілізації ви можете проконсультуватись з профільними юристами та адвокатами юридичної компанії INSEININ. Наші спеціалісти надають повний комплекс послуг стосовно виключення з військового обліку.
У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері військового обліку та мобілізації. Наші адвокати та юристи забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24.

🔐Напишіть нам на:

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ