В період дії воєнного стану та загальної мобілізації всі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні суворо дотримуватись правил військового обліку. Наслідком порушення таких правил може бути притягнення до адміністративної відповідальності та примусове затримання та доставлення до районного ТЦК та СП. Одним з основних правил є наявність військово-облікового документа. Саме тому, в цій статті юристи юридичної компанії INSEININ детально надали розʼяснення стосовно того, кому необхідно мати військово-облікові документи та, які органи вправі вимагати їхнє предʼявлення та перевірку.
Обовʼязок мати військово-облікові документи
Чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Такий військово-обліковий документ може бути у письмовій формі (військовий квиток, посвідчення про приписку до призовної дільниці, тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного) або в електронній формі (QR-код застосунку Резерв+, роздрукований електронний документ.
Право на перевірку військово-облікових документів мають:
- Представники ТЦК та СП або поліції - за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах).
- Представники органів охорони державного кордону (прикордонники) - у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Під час перевірки військово-облікового документа перевіряється приналежність громадян щодо військового обов’язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів.
Наслідки відсутності при собі військово-облікового документа
У випадку перевірки документа на пункті пропуску через державний кордон та виявлення працівниками Держприкордонслужби відсутність військово-облікового документа або порушення громадянином правил військового обліку, останньому буде відмовлено у перетині державного кордону, навіть за наявності визначених законом підстав. Про виявлення розшукуваної особи представники органів охорони державного кордону або його структурних підрозділів інформують найближчий орган або підрозділ, що входить до системи поліції, для здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі, якщо відсутність військово-облікового документа виявляється працівниками ТЦК або поліції порушнику пропонується прослідувати до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка. У разі відсутності у такого громадянина підстав для відстрочки, він може бути призваним на військову службу.
Наявність такого документа, але відсутність повних військово-облікових даних, не перебування на обліку чи перебування в розшуку за порушення правил військового обліку є законною підставою для затримання та доставлення до районного ТЦК працівниками поліції.
Наявність такого документа, але відсутність повних військово-облікових даних, не перебування на обліку чи перебування в розшуку за порушення правил військового обліку є законною підставою для затримання та доставлення до районного ТЦК працівниками поліції.
Одночасно, відсутність військово-облікового документа є підставою для накладення на чоловіка грошового штрафу в рамках ст.210-1 КУпАП у розмірі від 17 000 до 25 500 грн.
Висновок: у воєнний стан всі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні мати при собі актуальні військово-облікові документи. Право на перевірку таких документів мають представники ТЦК, поліції або Держприкордонслужби. Відсутність військово-облікового документа є серйозним порушенням правил військового обліку, яке може призвести до затримання та притягнення до адміністративної відповідальності.
Юридична підтримка
Якщо у вас виникли додаткові питання стосовно перевірки військово-облікових документів, мобілізаційного законодавства та оформлення відстрочки, ви можете замовити юридичну консультацію у фахівців юридичної компанії INSEININ. Наші юристи мають великий досвід у сфері військового обліку та допомагають громадянам, у разі порушення їхніх прав.
В Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері правил військового обліку. Наші адвокати та юристи забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.
Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24.
🔐Напишіть нам на:
Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК
Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ