Практика

Звільнення зі служби військовослужбовців з інвалідністю

Звільнення зі служби військовослужбовців з інвалідністю
Наразі в Збройних силах України доволі багато військовослужбовців мають інвалідність та продовжують проходити військову службу. Особливо багато військових, які мають інвалідність ІІ або ІІІ групи. Багато добровільно вступив на службу після оголошення воєнного стану, а декого примусово мобілізували, незважаючи на те, що наявність інвалідності є підставою для відстрочки від мобілізації.

Проте звільнитись таким особам до теперішнього часу було проблемно. Адже в офіційних підставах для звільнення, передбачених ст.26 Закону “Про військовий обовʼязок та військову службу” інвалідності як підстави, за якої можна звільнитись не було. Це значить, що військові, які отримали статус інваліда до періоду воєнного стану або під час проходження військової служби не могли за цією підставою звільнитись.

Єдиним механізмом було звільнення на підставі висновку ВЛК про непридатність до військової служби. Але отримати таку довідку також було проблематично, адже підстави для оформлення інвалідності та отримання висновку про непридатність до військової служби відрізняються. Тобто, можна мати інвалідність ІІІ групи, але одночасно бути придатним до військової служби.
11 квітня 2024 року Верховною радою України було прийнято законопроект №10449, яким питання звільнення було врегульовано остаточно. Відповідно до даного закону військовослужбовці, які мають інвалідність І, ІІ або ІІІ групи мають право на звільнення з військової служби в запас. При чому, не важливо отримали таку інвалідність вони під час служби або до воєнного стану. Таке право звільнення мають військовослужбовці контрактної форми або, які проходять службу по мобілізації.
Важливо, що законопроект №10449 було підписано Президентом та опубліковано 17 квітня 2024 року. Це означає, що законної сили він набуває 18 травня 2024 року. Тобто реалізувати право на звільнення можна буде починаючи з 18 травня 2024 року.

Реалізація права на звільнення

Для того, щоб звільнитись військовослужбовцю необхідно підготувати рапорт на звільнення разом з документами, які підтверджують право на звільнення. Рапорт подається разом з нотаріально засвідченими копіями документів своєму безпосередньому командиру та може бути розглянутий у строк до 30 днів.

Документами, які підтверджують право на звільнення є:
  • довідка до акта огляду МСЕК;
  • пенсійне посвідчення;
  • посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги.

Важливо, що військовослужбовці, які звільнені за цією підставою зобовʼязані стати на військовий облік в районному ТЦК та СП. Також за ними зберігається статус військовозобовʼязаного. Проте такі особи можуть одночасно оформити право на відстрочку від мобілізації.

Допомога військового адвоката

Якщо у вас залишились питання стосовно процедури звільнення з військової служби на підставі інвалідності ви можете проконсультуватись з юристами та адвокатами юридичної компанії INSEININ. Наші фахівці мають значний досвід у військових питаннях та займаються супроводом юридичних питання під ключ.
У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері звільнення з військової служби. Наші адвокати та юристи забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24.

🔐Напишіть нам на:

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ