Практика

Ухилення від мобілізації у військовий час

Ухилення від мобілізації у військовий час
В період дії військового стану в країні оголошена мобілізація військовозобовʼязаних на військову службу. Оборона держави є конституційним обовʼязком кожного громадянина, у випадку його невиконання може наступати адміністративна та кримінальна відповідальність.

Яка відповідальність передбачена за ухилення від призову на військову службу?

За ухилення від мобілізації передбачено два види відповідальності: адміністративна та кримінальна.

Адміністративна відповідальність передбачена статтею 210-1 КУПАПу. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 грн )і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн).

Кримінальна відповідальність передбачена статтею 336 Кримінального кодексу. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період - карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Коли може наставати адміністративна відповідальність?

Адміністративна відповідальність може наставати у випадку, якщо військовозобовʼязаний порушує правила військового обліку та закон про мобілізаційну підготовку. Таке порушення може проявлятись у формі неявки за викликом та за повісткою до ТЦК та СП, ухилення від військового обліку в ТЦК та СП, на підприємстві, за місцем навчання тощо. У випадку, якщо особа ігнорує проходження військово-лікарської комісії також може наставати адміністративна відповідальність.

У випадку фіксації порушення правил військового обліку посадові особи мають право скласти протокол про вчинення адміністративного правопорушення за статтею 210-1 КУПАПу також може бути звернення до Національної поліції з метою примусового доставлення правопорушення до призовного пункту з метою складення такого протоколу.

Коли може наставати кримінальна відповідальність?

Кримінальна відповідальність може наставати в ситуації за сукупністю наступних обставин:
  • якщо особа є військовозобовʼязаною, тобто підлягає призову на військову службу під час військового стану;
  • якщо особа не має підстав для відстрочки від призову на військову службу в період військового стану;
  • якщо було пройдено військово-лікарську комісію та отримано висновок про придатність або обмежену придатність до військової служби;
  • якщо особі було вручено мобілізаційне розпорядження з вимогою зʼявитися до призовного пункту з речами і таку вимогу було проігноровано.
За даних обставин начальник ТЦК та СП має право направити до відділку поліції повідомлення про вчинення кримінального правопорушення за статтею 336 КК України. Поліція розпочинає досудове розслідування, вручає підозру та подає клопотання до суду про обрання запобіжного заходу правопорушнику на період слідства. За результатами досудового розслідування обвинувальний акт передається до суду для розгляду та обрання міри покарання.

Коли можна уникнути відповідальності?

Уникнути відповідальності за ухилення від мобілізації можна у випадку, якщо у діях особи відсутній склад правопорушення, тобто якщо кримінальне переслідування є неправомірним. В такому разі можна подавати клопотання про закриття кримінального провадження, у звʼязку з відсутністю в діях особи складу кримінального правопорушення за ст.336 КК.

У випадку, якщо особа сама вважає себе винною на судовому процесі можна укласти мирову угоду та просити помʼякшення міри покарання або заміну позбавлення волі умовним терміном.
ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ INSEININ
ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ INSEININ

Допомога військового адвоката

У випадку, якщо стосовно вас було відкрите кримінальне провадження за ухилення від мобілізації в період військового стану ви можете звернутись за допомогою військових адвокатів юридичної компанії INSEININ. Ми зможемо проконсультувати вас стосовно кримінального провадження та у випадку необхідності надати адвокатський захист на досудовому розслідуванні та судовому процесі.
Щоб дізнатись деталі та проконсультуватись з адвокатом з приводу ухилення від мобілізації в період військового стану достатньо зателефонувати або відправити повідомлення на месенджери +380 93 228 01 24, +380 97 507 06 53 (Телеграм чи Вайбер) або залишайте заявку на сайті https://inseinin.com.ua і ми самі вам зателефонуємо. Компанія працює по всій Україні та займається повним супроводом "під ключ".

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ