Практика

Як військовослужбовцю з інвалідністю звільнитися з військової служби

В Збройних силах України наразі велика кількість військових які мають ІІ або ІІІ групи інвалідності. Вони були зараховані до війська по різним причинам: хтось добровільно зʼявився до РТЦК та СП та надав згоду на мобілізацію, когось протиправно зарахували на службу всупереч вимог законодавства. Наразі гостро постало питання звільнення таких осіб з військової служби, адже стан здоровʼя та інвалідність часто унеможливлюють подальше несення військового обовʼязкую.

Чи можуть взагалі брати на військову службу осіб з інвалідністю?

Відповідно до закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” особи з інвалідністю взагалі не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Вони можуть служити лише у разі наявності добровільної згоди і лише за місцем проживання. Тобто у випадку, якщо особу з інвалідністю було прийнято на службу без письмової згоди це є грубим порушенням закону і такий наказ про мобілізацію підлягає скасуванню.

Чому виникають проблеми у звільненні особи з інвалідністю з військової служби?

Підстави, за якими можна звільнитись з військової служби передбачені у за законі “Про військовий обовʼязок і військову службу”. Відповідно до положень даного закону наразі наявність інвалідності не дає підстав для отримання звільненні з військової служби, лише наявність висновок ВЛК про повну непридатність дає на це право. Тобто склалась певна правова невизначеність відповідно до якої осіб з інвалідністю не можуть мобілізовувати, але у випадку якщо це сталося звільнитися за власним бажанням вони також не мають. Саме тому наразі єдиним варіантом звільнення таких осіб є оскарження наказу про мобілізацію в судовому порядку.

Звільнення військовослужбовця з інвалідністю через суд

Для того, щоб звільнити з військової служби у звʼязку з інвалідністю необхідно в судовому порядку оскаржити наказа про мобілізацію та зарахування такої особи до списків особового складу військової частини.
Оскарження можливе у випадках, якщо:
  • військовослужбовець має документи, які підтверджують інвалідність (довідка МСЕК, пенсійне посвідчення).
  • під час призову на військову службу не надавалася добровільна згода на призов, в РТЦК та СП немає письмових підтверджень добровільності такої мобілізації.
  • наразі особа фактично проходить військову службу в ЗСУ, Нацгвардії або ДПСУ.

Як відбувається процес оскарження

Для того щоб оскаржити наказ про мобілізацію особи з інвалідністю необхідно звернутися з позовною заявою до адміністративного суду за місцем реєстрації позивача або відповідача. Якщо з моменту мобілізації пройшло більше ніж 6 місяців також необхідно подавати заяву про поновлення строку позовної давності.
Розгляд справи відбувається протягом двох місяців з моменту відкриття провадження. Рішення суду про скасування наказу набирає законної сили протягом 30 днів, в які підлягає оскарженню в суді апеляційної інстанції.

Супровід адвоката

Військові адвокати юридичної компанії INSEININ професійно займаються звільненням військовослужбовців з інвалідністю через суд. Судовий процес є непростим явищем для отримання позитивного результату ми збираємо якомога більше доказів та намагаємося завершити справу успіхом у максимально швидкі терміни. Також наші адвокати самостійно займаються веденням справи, тобто участь клієнта необхідна лише на етапі підписання договору.
Як ми працюємо:
  1. Консультуємо клієнта з приводу підстав та можливості звільнення з військової служби
  2. Підписуємо договір про надання правової допомоги.
  3. Збираємо докази порушення прав клієнта.
  4. Готуємо та подаємо позовну заяву до адміністративного суду.
  5. Отримуємо рішення.
  6. Направляємо рішення суду на виконання.
Якщо ви бажаєте замовити послугу звільненні з військової служби на підставі інвалідності або проконсультуватись з нашим адвокатом, достатньо зателефонувати або відправити повідомлення на месенджери +380 93 228 01 24, +380 97 507 06 53 (Телеграм, Вайбер, Вотс ап) або залишайте заявку на сайті https://inseinin.com.ua і ми самі вам зателефонуємо. Компанія працює по всій Україні та займається повним супроводом справи "під ключ".

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ