Практика

Екстрадиція (видворення) військовозобовʼязаних та ухилянтів

Доволі частіше з вуст можновладців звучать пропозиції стосовно повернення до України військовозобовʼязаних, які ухиляються від військового обліку та мобілізації.
"Військовозобов'язаних українців, які виїхали з України за підробленими довідками про непридатність до служби, можуть екстрадувати додому", - заявив Давид Арахамія.
Та чи можлива екстрадиція на практиці та хто може підлягати видворенню питання доволі цікаве. Хто може підпасти під екстрадицію та чи взагалі це можливо розповідають спеціалісти юридичної компанії INSEININ.

Чи теоретично можлива екстрадиція до України військовозобовʼязаних громадян?

Видача особи (екстрадиція) - видача особи державі, компетентними органами якої ця особа розшукується для притягнення до кримінальної відповідальності або виконання вироку. Екстрадиція включає: офіційне звернення про встановлення місця перебування на території запитуваної держави особи, яку необхідно видати, та видачу такої особи; перевірку обставин, що можуть перешкоджати видачі; прийняття рішення за запитом; фактичну передачу такої особи під юрисдикцію запитуючої держави.

Тобто екстрадиція може застосовуватись до громадян, яких українським судом визнано винними у вчинені кримінального правопорушення. Видача застосовується лише для виконання вироку та міри покарання. Тобто для того, щоб розпочати процедуру видачі особи, необхідно щоб ця особа була визнана винною українським судом у кримінальному провадженні.

Тут постає питання: яким чином притягнути особу до кримінальної відповідальності, якщо вона перебуває за кордоном?
В кримінальному процесуальному кодексі України передбачено поняття ​​спеціального досудове розслідування (in absentia).

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Під час спеціального досудового розслідування підсудному може бути обрано заочний вирок суду про виноватість у вчинені кримінального правопорушення. Відповідно до законодавства України заочний вирок може бути обраний за статтею 358 КК України: підробка або використання завідомо підробленого висновку ВЛК в тому числі тимчасового посвідчення.

Тобто, чисто з юридичної точки зору екстрадиція можлива, але лише після оголошення вироку про винуватість за ст.358 КК України, яке буде оголошено заочно та подачі Офісом Генерального Прокурора запиту про екстрадицію в рамках міжнародного правового співробітництва.

Консультація військового адвоката

Військові адвокати та спеціалісти юридичної компанії INSEININ здійснюють професійний супровід справ повʼязаних з відстрочкою від призову на військову службу, перетином кордону, а також підробкою військово-облікових документів та висновку ВЛК. У випадку, якщо вам необхідна консультація стосовно даних питань ви можете звернутися за допомогою до наших спеціалістів.
У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері отримання відстрочки від призову на військову службу захисту військовозобовʼязаних у кримінальному проваджені. Наші адвокати забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі кримінальної справи.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
2023-09-04 16:34