Практика

Законне та незаконне вручення повістки

В наш час більшість громадян не розуміючись на юридичній термінології, нормативних актах та процедурах їх застосування, не має реальної змоги всебічно захистити себе від свавілля та без законня окремих суб'єктів владних повноважень чи органів місцевого самоврядування. Юридична компанія INSEININ традиційно вирішила розібратися в юридичних нормах щодо повісток у військкомат, адже в такому питанні, як і в будь-якому іншому, важливо знати свої права, обов'язки та відповідальність.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку» звичні військові комісаріати нині трансформуються в територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Проте для зручності розуміння, в цій статті ми використовуватимемо їх стару назву військкомат або комісаріат.

Повістка у військкомат та її види


Відразу варто зазначити, що викликати у військкомат можуть не тільки у зв'язку з призовом. Тобто, якщо прийшла повістка у військкомат, це ще не означає, що треба збирати валізу, адже повістки до комісаріату бувають різні. Ми окремо розглянемо кожну з них нижче, аби роз'янити детальніше:

Приписка
Приписка до призовних дільниць проводиться за для взяття громадян на військовий облік, визначення їх кількості, ступеня придатності до військової служби, встановлення рівня освітньої підготовки, здобутої спеціальності та рівня фізичної підготовки. Крім того, в період приписки допризовників вивчаються їхні ділові, індивідуально-психологічні та моральні якості.

Щороку в період з січня по березень до призовних ділянок приписуються громадяни, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка громадян, які підлягають військовому обліку призовників але своєчасно не пройшли приписки до призовних дільниць, здійснюється протягом року шляхом проведення додаткових засідань комісій.

Усі громадяни, які викликаються для приписки до призовних дільниць, зобов'язані особисто прибути до районного або міського військового комісаріату у строк, зазначений в повістці. Призовники, що змінили місце проживання, зобов'язані у семиденний термін прибути до військового комісаріату за новим місцем проживання для взяття на військовий облік.

Важливо! Призовник має право зв'явитися пізніше якщо в зазначений термін наявна одна з причин, що визнається поважною.
= Ви можете дійзнайтись більше про законні причини неявки звернувшись за консультацією по телефону до юристів компанії INSEININ.

Чого чекати призовнику у військкоматі?

Для початку співробітники військкомату перевіряють явку та пояснюють правила поведінки на призовній ділянці. Потім із кожним прибулим проводиться бесіда, перевіряється наявність необхідних документів, повнота заповнення облікової картки та особової справи призовника. Після цього на прибулих чекає медогляд. Для проведення медичного огляду громадян, які підлягають приписці, залучаються хірург, терапевт (тобто лікар загальної практики – сімейний лікар), невропатолог, психіатр, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, у разі потреби лікарі інших спеціальностей.

Після закінчення медичного огляду лікар вносить до облікової картки призовника дані про встановлений діагноз, висновок про придатність до військової служби, про обмеження призначення за видами (родами військ) та ставить свій підпис.

З проведених заходів професійно-психологічного відбору з'ясовується військово-професійна орієнтація призовників. Але остаточне рішення приймає Комісія з питань приписки на підставі поданих документів та особистої бесіди з допризовником.

Призов
На строкову військову службу призиваються громадяни України чоловічої статі з 18-27 років, придатні для служби за станом здоров'я та не мають права на звільнення чи відстрочення від призову на строкову військову службу.

Громадяни призовного віку також можуть бути прийняті на військову службу у добровільному порядку та за власним бажанням на контрактній основі.

Важливо! Для осіб з вищою освітою термін служби становить один рік. Для осіб без вищої освіти - півтора роки.

Для проведення призову громадян термінову військову службу у районах (містах) утворюються призовні комісії.

Члени призовної комісії уточнюють у призовника дані:
  • про склад сім'ї, її матеріальне становище, житлові умови, розмір заробітку членів сім'ї;
  • у разі здобуття освіти – дані про навчальний заклад, рівень освіти, що здобувається спеціальність або професію та курс навчання;
  • за наявності освіти – дані про рівень здобутої освіти та спеціальність (професію)
  • за наявності місця роботи – дані про місце роботи, посаду, заробіток, стаж роботи, виробничі показники.

Також комісія з'ясовує питання чи потребуватиме допомоги сім'я громадянина, якщо він буде призваний на термінову військову службу.

Відповідно до результатів медичного огляду призовника, його особистих якостей, рівня освіти, а також його та членів його сім'ї матеріального та соціального становища призовна комісія виносить одне з наступних рішень:
  • Придатності до військової служби та призову на строкову військову службу з призначенням виду (роду) військ (сил) Збройних Сил, інших військових формувань, а також визначає термін відправлення його до військової частини;
  • Тимчасової непридатності до військової служби та надання відстрочки за станом здоров'я;
  • Надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 та 18 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу”;
  • Направлення призовників, які бажають вступити до вищих військових навчальних закладів для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому напрямку;
  • Направлення громадян, визнаних тимчасово непридатними до військової служби, до закладів охорони здоров'я за місцем проживання;
  • Внесення призовної комісії вищого рівня клопотань про надання громадянам відстрочок від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених Законом України “Про військовий обов'язок та військову службу”;
  • Направлення відповідним правоохоронним органам матеріалів на призовників, що ухиляються від призову на строкову військову службу.

Чи можуть вручити повістку не під час призову?


Крім перелічених двох видів повісток з військкомату, громадян можуть закликати до військкомату лише у особливих (вичерпних) випадках. 
= Що це за випадки дійзнайтесь більше за консультацією по телефону.

Правила вручення повістки у військкомат

Починаючи з 20 січня 2021 року Кабінетом міністрів України прийнято постанову № 100 «Про внесення змін до Положення про підготовку та проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом”.

Згідно з пунктом 21 Положення № 100 військовий комісар районного (міського) військкомату (далі – комісар/військкомат) видає щороку не пізніше 25 грудня наказ про проведення приписки громадян України до призовної дільниці.

Інформація про порядок та строки проведення приписки громадян до призовних дільниць розміщується у засобах масової інформації.

Повідомлення про явку громадян на приписку проводиться за розпорядженням комісара. Терміни явки до призовних ділянок для проходження приписки вказуються у повістках.

Важливо! Вручення повісток у військкомат може здійснюватись як посадовими особами військкоматів, так і іншими уповноваженими суб'єктами.

= Дійзнайтесь більше за консультацією по телефону.м

Однак від явки на приписку звільняються особи, що мають відповідні підтверджуючі документи. 

= Що це за категорії осіб та які документи необхідні, ви можете дізнатись більш детально від наших юристів консультацією по телефону.

Пунктом 56 Положення № 100 передбачено, що у триденний строк після набуття чинності Указом Президента України щодо проведення призову громадян України на строкову військову службу комісари видають накази про проведення призову громадян України на строкову військову службу.

Де законно вручати повістку?


Оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні ділянки здійснюється за розпорядженням комісарів. Конкретні терміни явки на призовні ділянки прописуються в тексті самої повістки, порядок вручення, яких такий самий як і з повістками про приписки.

Після інформування військовими комісарами громадяни призовного віку зобов'язані з'явитися до призовної дільниці у десятиденний строк з дня початку відповідного призову, визначеного Указом Президента України.

У свою чергу, усім, хто вирішив “відкосити” від армії, здається, що ухилення від отримання повістки у військкомат є вдалим вирішенням проблеми і у разі успішного ухилення, повістка вважається не врученою. Але це не так, "відкосити" від армії наразі стало не так легко.

= Детальніше про законні методи звільнення від призову, ви можете дізнатись у наших юристів за консультацією по телефону.

Важливо! У разі неявки призовника проводиться комплекс розшукових заходів для встановлення місцезнаходження даної особи, не лише силами військкоматів, а й силами органів місцевого самоврядування та поліції.

Чи можуть здійснювати виклик у військкомат по телефону? 

І чи правомірна така дія?


Відповідь на ці та будь-які інші питання Ви зможете дізнатись проконсультувавшись з професіоналами своєї справи - юристами компанії INSEININ за телефоном +380 (97) 507 06 53.