Практика

Встановлення факту смерті військовослужбовця через суд

В період дії військового стану часто виникають юридичні ситуації повʼязані із загибеллю військовослужбовців або пропажею безвісти. Юридичним документом, який підтверджує смерть людини є свідоцтво про смерть, видане на підставі висновку судово-медичного експерта. Проте не завжди вдається дослідити тіло загиблого військовослужбовця на рахунок причин настання смерті. Інколи тіла загиблих військовослужбовців залишаються на полі бою, на окупованій території або взагалі їх не знаходять. В цей же час у родини військового постають питання щодо спадкування майна загиблого та отримання компенсації. В такому випадку необхідно звертатися до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою.

Порядок встановлення факту смерті військовослужбовця

Перед безпосереднім зверненням до суду необхідно подбати про докази, які свідчать на користь того, що військовослужбовця можна вважати загиблим. Це можуть бути документи, які свідчать про те, що особа дійсно проходила військову службу, брала безпосередню участь у бойових діях.
Такими доказами можуть бути:
  • довідка командира військової частини про те, що військовослужбовець приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у складі військової частин;
  • акту службового розслідування по факту зникнення військовослужбовця;
  • наказ командира військової частини, за яким військовослужбовець вважається зниклим безвісти;
  • сповіщення районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про те, що особа зникла безвісти;
  • показання свідків.
Докази разом із заявою про оголошення фізичної особи померлою необхідно подавати до загального місцевого суду в порядку окремого провадження.

Зі сплином якого часу особу можна визнавати померлою?

Фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це.
Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.

Від якого дня особу визнають померлою?

Громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.

Які правові наслідки оголошення військовослужбовця померлим?

Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.

Як отримати свідоцтво про смерть на підставі рішення суду про оголошення військовослужбовця померлим?

Для того щоб отримати свідоцтво про смерть необхідно звернутись до органу державної реєстрації актів цивільного стану та подати рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою, яке набрало законної сили.

Як може допомогти військовий адвокат?

Фахівці юридичної компанії INSEININ займаються вирішенням юридичних питань військовослужбовців та їхніх сімей з моменту оголошення військового стану. Ми можемо супроводити вашу справу по встановленні факту смерті військовослужбовця як “під ключ” так і допомогти вам у написанні заяви про оголошення фізичної особи померлою.
В рамках нашої співпраці ви можете розраховувати на:
  • консультації з приводу оголошення військовослужбовця померлим.
  • написання заяви про визнання фізичної особи померлою.
  • представництво інтересів в ході судового провадження.
  • виконання судового рішення.
  • отримання свідоцтва про смерть.
Щоб дізнатись деталі та проконсультуватись з адвокатом, достатньо зателефонувати або відправити повідомлення зі всіма необхідними документами на месенджери +380 93 228 01 24, +380 97 507 06 53 (Телеграм чи Вайбер) або залишайте заявку на сайті https://inseinin.com.ua і ми самі вам зателефонуємо. Компанія працює по всій Україні та займається повним супроводом "під ключ".

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ