Практика

Електронний кабінет військовозобовʼязаного

Електронний кабінет військовозобовʼязаного
Електронний кабінет військовозобовʼязаного: як зареєструватись та перевірити власні дані?

За інформацією Міністерства оборони України діяльність сектору безпеки та оборони сьогодні забезпечують понад мільйон людей у різних структурах. Зокрема, з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну у Збройних Сил України виникла потреба постійного наповнення резервів. Для того аби це робити якісно і швидко було спочатку створено базу "Оберіг" для акумулювання даних військовозобовʼязаних. А станом на зараз впроваджується і електронний кабінет для акумулювання та збору даних на базі системи "Оберіг".

Електронний кабінет військовозобов'язаного - це веб-платформа або онлайн-система, де особа, яка підлягає військовій службі, може здійснювати різні адміністративні процедури та отримувати інформацію щодо свого військового статусу, обов'язків, припису та інших пов'язаних питань.

До того ж, у новому реєстрі у декілька кліків та кюар-кодом можна отримати підтвердження статусу УБД. За даними Міністерства оборони України, починаючи з 24 лютого 2022 року та станом на серпень 2023 року лише 95 846 осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, отримали статус учасника бойових дій.

Це вкрай низький показник, оскільки процедура надання статусу учасника бойових дій сьогодні є складною та довготривалою, зокрема через велику кількість потрібних документів та бюрократичних процедур. А це, у свою чергу, ускладнює інтеграцію військовослужбовців до цивільного життя, а також унеможливлює отримання певних пільг та підтримки з боку держави. З огляду на це, існує необхідність на рівні законів удосконалити процедуру інформаційної взаємодії між державними реєстрами, а також запровадити електронну процедуру набуття військовослужбовцями статусу учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.
Мета і завдання Реєстру


З публічних заяв нам відомо, що серед функцій електронного реєстру військовозобовʼязаного є:
  • можливість звірки даних та удосконалення процедури інформаційної взаємодії між державними реєстрами;
  • можливість подати власні відомості онлайн та встановлення;
  • подання заяви (звернення) в паперовій або електронній формі до відповідних державних органів для набуття статусу учасника бойових дій;
  • особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
  • визначення порядку набуття військовослужбовцями статусу учасника бойових дій під час дії воєнного стану.
Юридична характеристика та основні положення законопроекту
Проектом Закону пропонується внести зміни до уже діючого основного Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», якими передбачити: інформаційну взаємодію між державними реєстрами у зв’язку з набуттям статусу учасника бойових дій; встановлення можливості громадян України подати заяву (звернення) в паперовій або електронній формі відповідно до Закону України «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг», і, зокрема, засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та/або Єдиного державного реєстру ветеранів війни до відповідних державних органів для набуття статусу учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України. Передбачається, що Закон про початок функціонування реєстру військовозобовʼязаних набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування орієнтовно це з 2-го кварталу 2024 року.
Стан нормативно-правової бази у зазначеній сфері правового регулювання
У зазначеній сфері правового регулювання діють Конституція України, закони України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про правовий режим воєнного стану», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг» та інші законодавчі акти.
Відомості котрі містить Реєстр військовозобовʼязаних:

1) обов’язковість внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення.
Cуб’єкти хто мають доступ до Реєстру військовозобовʼязаних:
  • Міністерство оборони України (володілець Реєстру)
  • Генеральний штаб Збройних Сил України,
  • Cлужба безпеки України,
  • Служба зовнішньої розвідки України (розпорядник Реєстру).
ВИСНОВОК: Після прийняття даного законопроекту очікується начебто поліпшення процесу визначення статусу чоловіків військовозобовʼязаних та забезпечення захисту прав осіб, які брали участь у бойових діях. Його впровадження планується з посиленням відповідальності за порушення правил ведення військового обліку та певним новим порядком притягнення до відповідальності.

У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері мобілізації та ведення обліку в період дії військового стану. Наші адвокати забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ