Практика

Відмова від виконання наказу. Кримінальна відповідальність за непокору

непокора ст.402 кк
Відповідно зі Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України чітко зазначаються обов’язки начальника (командира) та підлеглих. Першого повністю наділено правом віддавати накази, другі – зобов’язані беззастережно їх виконувати. У випадку непокори військовослужбовцем наказу настає кримінальна відповідальність відповідно зі статтею 402 Кримінального кодексу України.
За 2022 рік було відкрито 1574 проваджень за ст. 402 КК, з яких за півроку (у період починаючи з 24 лютого 2022 р.) було винесено 49 судових рішень. Наслідки за відмову від виконання наказу істотні, тому важливо розуміти не тільки відповідальність за непокору, але й можливості відстоювання своїх прав під час розгляду справи.

Стаття 402 Кримінального кодексу України: зміст та відповідальність

Згідно зі статтею, непокора – відкрита відмова виконувати військовим наказу начальника. Тобто випадок, коли підлеглий відкрито стверджує (усно або письмово), що виконувати наказ не буде.
Стаття складається з 4 частин, кожна з яких окреслює умови та відповідальність за невиконання наказу:
  • Частина 1: покарання у вигляді службового обмеження до 2-х років, або утримання у дисциплінарному батальйоні до 2-х років, або позбавлення волі до 3-х років.
  • Частина 2: покарання у вигляді позбавлення волі на строк віх 3-х до 7-ми років у разі відмови від виконання наказу групою осіб або у випадку спричинення тяжких наслідків.
  • Частина 3: покарання у вигляді позбавлення волі на строк віх 5-ти до 7-ми років у разі непокори в умовах особливого періоду.
  • Частина 4: покарання у вигляді позбавлення волі на строк віх 5-ти до 10-ти років у разі непокори в умовах воєнного стану або у бойовій обстановці.

Як розглядається кримінальна справа за непокору?

У разі відмови від виконання наказу перше, що повинен зробити командир – нагадати військовому про його обов’язки.
Якщо ці дії не принесли результату, може відбуватись наступне:
  • Накладання на підлеглого дисциплінарного стягнення.
  • Складання протоколу у двох примірниках про порушення (не пізніше ніж 24 години з моменту непокори та за наявністю безпосереднього факту вчинення злочину).
  • Повідомлення про кримінальне правопорушення.
Протокол, який засвідчує правопорушення військового, у триденний строк з моменту його складання разом з супровідним листом командира частини направляється до суду.
Розгляд кримінальної справи складається з двох етапів – досудове розслідування та судовий розгляд.

Досудове розслідування

Досудове розслідування проводить правоохоронний орган, що розслідує кримінальні провадження – Державне бюро розслідувань (ДБР).
На цьому етапі відбувається дізнання та досудове слідство військового правопорушника.
ДБР збирає та розглядає докази правопорушення (серед яких можуть бути протокол, витяги наказів, свідчення свідків тощо), проводить допити та передає всю цю інформацію для розгляду справи судом.

Судовий розгляд

Одразу після отримання документу про правопорушення, ДБР передає до суду клопотання про тримання під вартою обвинуваченого. Наразі дане клопотання суд задовольняє. Розгляд справи відбувається за участі головуючого судді, прокурора, обвинуваченого та секретаря. У суді правопорушник може визнати або заперечити свою провину. Суд розглядає справу та виносить рішення по справі.
На практиці, найчастіше звинувачені по ст. 402 ККУ визнають свою провину, укладають угоду з прокурором та не оскаржують вирок в апеляційному суді.

Посилення відповідальності за непокору

У січні 2023 року президентом був підписаний законопроект №8271, який, окрім іншого, посилює відповідальність військових за відмову від виконання наказу. Згідно законопроекту, відтепер судам забороняється виносити умовні терміни або «м’які» покарання за ст. 402 ККУ. Також тепер під статтю підпадає не тільки відкрита непокора, а й інше умисне невиконання наказу.
Так як більшість судових справ по цій статті обмежується штрафом або службовим обмеженням, посилення відповідальності має на меті покращити військову дисципліну у нелегкий для держави час.
Однак, на думку юристів закон не тільки позбавляє військових чесного суду, але й не враховує пом’якшувальні обставини.

Що робити у разі звинувачення у непокорі?

У разі відкриття кримінального провадження за непокору звинуваченому вкрай необхідно звернутися до адвоката. Враховуючи останні зміни у законі, самостійно довести та обґрунтувати правомірність своїх дій важко. Адже щоб отримати пом’якшений вирок, треба довести, що для непокори були резонні причини (наприклад, неадекватність наказу, його злочинність або неможливість виконання), що сам наказ було сформовано чітко і в ньому не має подвійного тлумачення.
У разі висування обвинувачень за непокору юридична компанія INSEININ надає правову допомогу під час досудового розслідування (аналізуємо справу, слідкуємо за діями ДБР), під час судового процесу, а також у разі неправомірного вироку представляємо інтереси у апеляційному суді. Якщо стосовно вас відкрито кримінальне провадження за відмову від виконання наказу, радимо отримати консультацію, звернувшись за зручними каналами зв’язку.
Допомога адвоката при непокорі, невиконанні бойового наказу
У випадку, якщо вам оголошено підозру у вчинененні кримінального правопорушення, передбаченого ст.402 КК ви можете проконсультуватись з нашим адвокатом, достатньо зателефонувати або відправити повідомлення на месенджери +380 93 228 01 24, +380 97 507 06 53 (Телеграм чи Вайбер) або залишайте заявку на сайті https://inseinin.com.ua і ми самі вам зателефонуємо. Компанія працює по всій Україні та займається повним супроводом кримінальної справи "під ключ".

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ