Практика

Відмова від мобілізації 2024. Відповідальність за ухилення від призову на військову службу

Відмова від мобілізації 2024. Відповідальність за ухилення від призову на військову службу
Наразі в Україні діє загальна мобілізація військовозобовʼязаних осіб. В 2024 році було значно посилено призов на військову службу. Наразі кардинально планується зменшити перелік підстав для отримання відстрочки від мобілізації та значно пришвидшити процедуру призову військовозобовʼязаних осіб. Проте не всі військовозобовʼязані підлягають мобілізації. Законом “Про мобілізаційну підготовку та мобілізації” чітко передбачені підставі, за наявності яких на військову службу можна не йти. У випадку відсутності законних підстав для відстрочки військовозобовʼязані громадяни зобовʼязані виконувати військових обовʼязок.

Проте на практиці доволі поширеним є явище ухилення або ж відмови від мобілізації. Потрібно розуміти, що є підстави за яких відмова від призову є законною. В усіх інших випадках за відмову від мобілізації може наставати кримінальна відповідальність.

Законна відмова від мобілізації

Військовозобовʼязані, які мають підстави для відстрочки можуть на законних підставах відмовитись від добровільного призову на військову службу. Тобто, у випадку якщо вам пропонують вступити на військову службу за наявності відстрочки мобілізація не є обовʼязковою та відбувається тільки за наявності письмової згоди.

Також, якщо ви маєте висновок військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або були виключені з військового обліку по іншим причинам (засудження до позбавлення волі за тяжкий або особливо тяжкий злочин, досягнення граничного віку перебування в запасі тощо) тоді мобілізація може відбуватись тільки на добровільних засадах за наявності згоди.

Законною буде відмова від мобілізації невійськовозобовʼязаних осіб. Тобто призвати на військову службу наприклад не можуть невійськовозобовʼязаних: жінок, чоловіків віком від 18 до 27 років, які перебувають на військовому обліку призовників. У випадках, якщо районний ТЦК та СП намагається мобілізувати осіб, які не підлягають такому призову необхідно подавати письмову заяву про відмову від мобілізації на добровільних засадах.

Незаконна відмова від мобілізації

У випадку, якщо мобілізують військовозобовʼязану особу без підстав для відстрочки та яку було визнано військово-лікарською комісією придатною або обмежено придатною до військової служби - законних підстав для відмови від мобілізації для такої особи немає.

Наразі в Україні діє воєнний стан та всі військовозобовʼязані підлягають мобілізації. Відмова від виконання даного конституційного обовʼязку без наявних законних підстав є недопустимою, за такі дії може бути передбачена законом відповідальність.

Відмова від призову по мотивам релігійних переконань та участі в релігійних громадах також є незаконною.

Відповідальність за відмову від мобілізації

Відповідальність за законну відмову від мобілізації не наступає. У випадку, якщо вас намагаються притягнути до відповідальності за законну мобілізацію такі дії підлягають оскарженню.
У випадку, якщо є факт незаконного ухилення від мобілізації може бути застосована як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.

Адміністративна відповідальність
За ухилення від мобілізації можна очікувати притягнення до відповідальності за ст.210, 210-1 КУпАП. Санкція цих статей передбачає максимальне покарання у вигляді штрафу до 5100 грн. Цей вид відповідальності застосовується зазвичай при неявці за повісткою на уточнення військово-облікових даних або при ухиленні від проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).

Кримінальна відповідальність
Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації передбачена статтею 336 Кримінального кодексу України. Покарання за такі дії становить від 3 до 5 років позбавлення волі. Цей вид відповідальності застосовується у випадку ухилення військовозобовʼязаним від явки за повісткою на відправку, тобто після проходження військово-лікарської комісії.

Допомога військового адвоката

Якщо у вас виникли додаткові питання стосовно відповідальності за ухилення від мобілізації ви можете проконсультуватись з юристами та адвокатами юридичної компанії INSEININ. Якщо вам потрібен супровід військового адвоката чи допомога в кримінальній справі по 336 статті КК наші спеціалісти також зможуть вам допомогти.
У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих адвокатів, які мають значний досвід у сфері мобілізації та ухилення від призову на військову службу. Наші адвокати забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ