Практика

Виїзд чоловіків за кордон на постійне місце проживання у 2024 році

Виїзд чоловіків за кордон на постійне місце проживання у 2024 році
Чоловіки віком від 18 до 60 років, які постійно проживають за кордоном та перебувають на постійному консульському обліку мають право на безперешкодний перетин державного кордону навіть в період дії воєнного стану. Так само громадяни, які оформили виїзд на ПМП в середині країни мають право на перетин на підставі печатки Міграційної служби України про оформлення виїзду на ПМП за кордон. Дана процедура передбачена законом та складається з кількох послідовних етапів. В дані статті буде описане юридичне обгрунтування виїзду за кордон на дані підставі та практичне застосування норм права.

Отримання дозволу на виїзд/залишення на постійне місце проживання за кордон

Для того, щоб розпочати процедуру виїзду на ПМП за кордон необхідно отримати дозвіл на виїзд. Такий дозвіл можна отримати в Україні шляхом звернення до територіального відділення ДМС за адресою реєстрації місця проживання або за кордоном до консульства України в країні перебування. Рішення про надання дозволу для виїзду на постійне місце проживання за кордон приймається протягом 3 місяців.

Управління ДМС під час прийняття рішення перевіряє наявність підстав для тимчасових обмежень права на виїзд за кордон. Такими підставами можуть бути:
  • обізнаність з відомостями, які становлять державну таємницю;
  • наявність запобіжних заходів із забороною на виїзд за кордон;
  • перебування під адміністративним наглядом Національної поліції;
  • відбуття покарання за вчинення кримінального правопорушення;
  • ухилення від виконання зобов’язань покладених судовим рішенням.

За нявності таких підстав особі може бути відмовлено у наданні дозволу на виїзд на постійне місце проживання за кордон. Перевірка відповідних відомостей відбувається шляхом направлення запитів до регіонального органу Служби безпеки України, до територіального органу Національної поліції України. Відповідні органи зобовʼязані здійснити перевірку та надіслати відповідь на запити в місячний термін.

За результатами перевірки ДМС опрацьовує отриману інформацію та приймає рішення про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання. Заявник інформується про прийняте рішення протягом 5 днів.
Проблеми, які виникають:
Основною проблемою, яка виникає при отриманні дозволу є затягування перевірки підстав для обмеження права на виїзд за кордон. Зазвичай таке затягування відбувається зі сторони Служби безпеки України, яка не надсилає відповідь на запит у визначений законодавством місячний строк. Через це процедура отримання дозволу може займати три місяці, а шість і навіть більше. Якщо таке затягування відбувається можливо оскаржувати бездіяльність в адміністративному порядку або до суду.

Також проблемою є отримання дозволу під час перебування за кордоном в консульствах. Адже після завершення процедури інспектори прикордонної служби для перетину кордону вимагають саме печать міграційної служби. Проте ДМС ставить печатки тільки на дозволах отриманих міграційною службою.

Зняття з військового обліку в районному ТЦК та СП

В рішенні ДМС буде вказано, що для завершення процедури необхідно зняти з реєстрації своє місце проживання в Україні. Для цього необхідно знятися з військового обліку в районному ТЦК та СП на підстав п.5 ст.37 закону “Про військовий обовʼязок та військову службу” та отримати Довідку призовника/військовозобовʼязаного, який вибуває на постійне місце проживання за кордон.

Зняття з військового обліку відбувається за особистої присутності військовозобовʼязаного або призовника в районному ТЦК та СП. Дистанційно або без присутності знятися з обліку НЕ можливо. Для зняття з обліку чоловіку необхідно особисто прибути до ТЦК та СП, в якому він перебуває на обліку та подати заяву про зняття з військового обліку, у звʼязку з вибуттям за межі України більше ніж на 3 місяці.

ТЦК та СП зобовʼязаний протягом 1 місяця розглянути звернення та надати відповідь про задоволення або відмову у задоволенні заяви. Якщо відповідь позитивна чоловіку має бути надання довідка призовника/військовозобовʼязаного, який вибуває на постійне місце проживання за кордон, на підставі якої відбувається зняття з реєстрації місця проживання. Також відомості про зняття з обліку вносяться до реєстру військовозобовʼязаних та призовників “Оберіг”.

Проблеми, які виникають:
Підстави для зняття з військового обліку не зазнавали змін в період воєнного стану, проте ТЦК доволі часто відмовляють у знятті, аргументуючи це воєнним станом. Потрібно розуміти, що така відмова є незаконною та підлягає оскарженню через адміністративний суд.

Зняття з реєстрації місця проживання в Україні

Зняття з реєстрації місця проживання в Україні відбувається на підставі Довідки призовника/військовозобовʼязаного, який вибуває на постійне місце проживання за кордон з ТЦК та СП. Тобто знятися з реєстрації місця проживання без попереднього зняття з військового обліку НЕ можливо.

Для зняття з реєстрації необхідно звертатися до ЦНАПу або органу реєстрації за адресою реєстрації місця проживання із заявою, рішенням ДМС, довідкою про зняття з військового обліку. За результатами розгляду звернення видається Витяг з реєстру територіальної громади із вказівкою на країну вибуття.

Документи, які необхідні для перетину кордону

Після зняття з реєстрації місця проживання Державна міграційна служба проставляє в паспорті штамп “Оформлено виїзд на постійне місце проживання”. Перший перетин кордону відбувається саме на підставі печаті. Всі наступні поїздки відбуваються на підставі печаті про перебування на постійному консульському обліку в країні перебування.

Для перетину кордону на пункті пропуску необхідно мати документи:
  1. Рішення ДМС про дозвіл на виїзд на ПМП за кордон.
  2. Довідка призовника/військовозобовʼязаного, який вибуває на постійне місце проживання за кордон.
  3. Витяг з реєстру територіальної громади про зняття з реєстрації місця проживання.
  4. Паспорт з печаткою ДМС “Оформлено виїзд на постійне місце проживання”.
  5. Довідка з Податкової служби про сплату податкових зобов’язань платником податку – резидентом.

Юридична допомога

Якщо ви потребуєте консультації стосовно виїзду на постійне місце проживання за кордон ви можете проконсультуватись з юристами та адвокатами юридичної компанії INSEININ. Наші спеціалісти здійснюють як повний супровід справи, так і допомогу на кожному етапі справи.
У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих спеціалістів, які мають значний досвід у сфері виїзду на ПМП за кордон. Наші адвокати та юристи забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24.

🔐Напишіть нам на:

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ