Практика

ТЦК та СП подав в розшук: що робити?

Доволі часто працівники правоохоронних органів повідомляють військовозобовʼязаним інформацію, що їх було подано у розшук районним ТЦК та СП та потрібно негайно зʼявитись для уточнення облікових даних та зняття з розшуку. Такі заклики часто повідомляють працівники поліції під час перевірки документів, сервісних центрів МВС, прикордонної служби або безпосередньо самих районних ТЦК та СП. В даній статті розберемо детально юридичну суть такого “розшуку” та можливі наслідки.

Чи може районний ТЦК та СП подавати в розшук?

В розшук особу можуть подавати тільки органи досудового розслідування (поліція, СБУ, ДБР) в рамках кримінальної справи у випадку, якщо підозрюваний ухиляється від кримінального переслідування та не вдається встановити точне місце його перебування. Юридичного поняття розшуку районним ТЦК та СП не передбачено.

Правоохоронні органи та районні ТЦК та СП використовують даний термін не обґрунтовано та з метою залякування військовозобовʼязаних.

Використання терміну “розшук” тісно повʼязане із запровадженням єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів “Оберіг”. Саме до даного електронного реєстру вносяться відомості про так званий розшук. Доступ до даного реєстру мають структури Міністерства оборони України, Прикордонної служби, СБУ. Внесення відомостей про розшук вноситься у звʼязку з певними обставинами, в основному це повʼязано з порушенням правил військового обліку.

Коли районний ТЦК та СП подає військовозобовозобовʼязаних у розшук?

В електронному реєстрі війсськовозобовʼязаних “Оберіг” записи про розшук зазвичай проставляються після порушення призовниками та військовозобовʼязаними правил військового обліку.

Наприклад після неявки за повісткою на уточнення облікових даних або після ігнорування направлення на військово-лікарську комісію можна очікувати отримання статусу “розшук”. Також доволі часто військовозобовʼязані, які не зʼявились на плановий огляд ВЛК або ухиляються від військового обліку також можуть потрапити до бази з даним записом.

Інколи особи помилково потрапляють до бази. Громадяни непризовного віку або з відстрочкою від мобілізації зможуть оновити свої дані та будуть прибрані з розшуку.

Які повноваження мають районні ТЦК та СП стосовно розшуку

Поліція є уповноваженим органом на здійснення досудового розслідування у кримінальних справах повʼязаних з ухиленням від мобілізації (336 стаття КК України). Проте розшук поліція може здійснювати тільки після оголошення підозри такій особі та ухилення підозрюваного від кримінального переслідування.

У випадку ж, якщо призовником або військовозобовʼязаним вчинено порушення правил військового обліку районні ТЦК та СП звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку. Тільки в такому випадку можливе виявлення правопорушника та примусове доставлення його до відділку ТЦК та СП та тільки з метою складення протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.
Повноважень стосовно виявлення "ухилянтів" та доставлення їх для мобілізації правоохоронні органи та ТЦК та СП не мають.

Які наслідки розшуку районним ТЦК та СП

Військовозобовʼязані та призовники, які внесені в базу “Оберіг” з розшуком при виявлені працівниками поліції будуть попереджені про відповідальність за порушення правил ведення військового обліку та навіть в деяких випадках доставлені до відділку ТЦК та СП. Інших наслідків не передбачено. Також, варто зазначити, що інших повноважень у правоохоронних органів не передбачено. За порушення правил військового обліку також передбачена адміністративна відповідальність за ст.210-1 КУпАП.

Консультація військового адвоката

Якщо у вас виникли додаткові питання стосовно розшуку військовозобовʼязаних та призовників районним ТЦК та СП ви можете проконсультуватись з військовими адвокатами та юристами юридичної компанії INSEININ. Наші спеціалісти мають значний досвід у питаннях мобілізації, відстрочки та військового обліку. Ми досконало розуміємося на законодавстві та вдало захищаємо права громадян.
У Юридичній компанії INSEININ є команда кваліфікованих військових адвокатів та юристів, які мають значний досвід у сфері військового обліку та мобілізації. Наші адвокати забезпечують комплексний підхід до вирішення проблем клієнтів та надають їм необхідну підтримку на кожному етапі справи.

Для отримання консультації можна звертатись за номерами +380 97 507 06 53 або +380 93 228 01 24 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Чи залишайте форму зворотнього звʼязку — ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК

Також ви можете РОЗРАХУВАТИ ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
2024-02-22 17:40