Чи мобілізують на військову службу після 50 років?
У звʼязку з останніми подіями в Україні та 4 роком війни, ще дуще почали підіймати дискусію про не мобілізацію осіб у віці 50+ років. Цю ж ініціативу підхопили і деякі народні депутати, шляхом подання нового законопроекту №12222 від 18.11.2024 щодо зменшення граничного віку перебування на військовій службі та військовозобов'язаних у запасі, а також збереження доступу до військової служби громадян, які виявили бажання проходити службу після досягнення граничного віку перебування на військовій службі (тобто після 60 років).
Так у пояснювальній записці від народних обранців ідеться про зниження граничного мобілізаційного віку для чоловіків, оскільки б то наче є і відповідний запит від Генштабу. А саме: до Генштабу звертаються командири нижчої ланки, які кажуть, що потрібно менше осіб більш літнього віку, бо на деяких ділянках бойових дій вони не можуть бути задіяні. Це викликано тим, що зараз «армія старішає». Водночас вони наголошують, що у війську користь від людей 50+ є, головне, як їх задіювати.
За їх аргументами Проект Закону розроблено у зв’язку з необхідністю зменшення граничного віку перебування на військовій службі та військовозобов'язаних у запасі, а також забезпечення доступу громадян України, які досягли граничного віку перебування на військовій службі, до військової служби в особливий період за їх бажанням.
Прохання в петиціях про зниження мобілізаційного віку з 60 до 55 років обґрунтовується тим, що враховуючи, що на даний час мобілізації підлягають чоловіки віком до 60 років, та спираючись на середню тривалість життя чоловіків – 63 роки, однозначно зрозуміло, що фізичне здоров’я більшості чоловіків у віці близько з 55 до 60 років є незадовільним. Причиною тому є, той факт, що майже завжди за результатами проведення військово-лікарняної комісії, чоловіки в такому віці, щонайменше, є обмежено придатними для військової служби.

З цього питання на офіційному інтернет-представництві Президента України зареєстровані електроні петиції про зниження граничного мобілізаційного віку для чоловіків з 60 до 55 років, одна з яких набрала потрібні 25 тисяч підписів за майже 2 місяці.

Метою прийняття проекту Закону є зменшення граничного віку перебування на військовій службі та військовозобов'язаних у запасі, а також збереження доступу до військової служби громадян, які виявили бажання проходити військову службу після досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
Загальна характеристика та основні положення проекту Закону
Законопроектом пропонується внести змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», а саме до статей 22, 23 та 28 Закону, якими передбачити зменшення граничного віку перебування на військовій службі та військовозобов'язаних у запасі з 60 років до 55 років, а також збереження доступу до військової служби громадян, які виявили бажання проходити військову службу після досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту
Прийняття законопроекту сприятиме зменшенню граничного віку перебування на військовій службі та військовозобов'язаних у запасі, а також збереження доступу до військової служби громадян, які виявили бажання проходити військову службу після досягнення граничного віку перебування на військовій службі, і як наслідок: підвищенню боєздатності ЗС України та інших військових підрозділів в особливий період.