НОВИНИ в Україні

Законопроект №13673 від 21.08.2025 читати текст

Верховна Рада України постановляє:
І. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122):
1) у статті 204¹:
у частині першій:
в абзаці першому слова “підробленого документа чи” виключити;
в абзаці другому слова “або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення" виключити;
в абзаці другому частини другої слова “або адміністративний арешт на строк від десяти до п’ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення” виключити;
2) статтю 2043 виключити;
3) у статті 221 цифри “204¹, 2043” виключити;
4) у частині першій статті 222¹ слова “а також з порушенням” замінити словами “незаконним перетинанням або спробою незаконного перетинання державного кордону України, а також з порушенням", а слово і цифри "статті 2042” — словом і цифрами “статті 204¹, 2042”;
5) у пункті 1 частини першої статті 255: в абзаці другому цифри “204¹” виключити;
абзац “органів Державної прикордонної служби України (частини друга, четверта і п’ята статті 85, статті 92, частина четверта статті 1853, 185¹0, 191, 204¹, 204³, 206¹)” викласти в такій редакції: "органів Державної прикордонної служби України (частини друга, четверта і п’ята статті 85, статті 92, частина четверта статті 185³, 185¹0, 191, 2061)".
2. У Кримінальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., №25—26, ст. 131):
1) абзац перший частини третьої статті 332 доповнити словами “або в умовах воєнного або надзвичайного стану”;
2) статтю 3322 доповнити частинами четвертою і п’ятою такого змісту: “
4. Перетинання або спроба перетинання державного кордону України в умовах воєнного або надзвичайного стану будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи такого, що містить недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади — карається штрафом від семи тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до трьох років.
5. Особа звільняється від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою цієї статті, якщо вона протягом трьох місяців з моменту перетинання державного кордону України повернулася на територію України та до повідомлення їй про підозру у вчиненні цього кримінального правопорушення добровільно заявила про те, що сталося, правоохоронному органу.”;
3) доповнити Кодекс статтями 3323, 337¹ такого змісту:
"Стаття 332-3. Перешкоджання облаштуванню прикордонної інфраструктури, її пошкодження або знищення 1. Умисне перешкоджання будівництву, облаштуванню чи утриманню або знищення чи пошкодження інженерно-технічних або фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій, призначених для охорони державного кордону України, або пунктів пропуску (пунктів контролю) через державний кордон України чи контрольних пунктів в’їзду-виїзду — карається штрафом від однієї тисячі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або групою осіб, — караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років. 3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, поєднані з насильством або із застосуванням зброї чи погрозою їх застосування, — караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.”;

"Стаття 337¹. Порушення призовником, військовозобов’язаним або резервістом встановленого законодавством строку перебування за межами України.
1. Умисне порушення призовником, військовозобов’язаним або резервістом встановленого законодавством строку перебування за межами України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану, — карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.
2. Особа звільняється від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою цієї статті, якщо вона протягом місяця з моменту завершення встановленого строку перебування за межами України повернулася на територію України та до повідомлення їй про підозру у вчиненні цього кримінального правопорушення добровільно заявила про те, що сталося, правоохоронному органу. Примітка. Не є діянням, передбаченим цією статтею, і не тягне за собою кримінальної відповідальності недотримання особою, зазначеною в частині першій цієї статті, встановленого законодавством строку перебування за межами України в разі його закінчення після припинення або скасування воєнного стану.”.
3. У Кримінальному процесуальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2013 р., №9—13, ст. 88): 1) в абзаці першому частини другої статті 216 цифри “3322” замінити словами і цифрами “частинами першою — третьою статті 3322, статтями”; 2) абзац перший частини другої статті 297¹ після цифр “255—2586, доповнити словами і цифрами ", частиною четвертою статті 3322, статтями 3371”. ІІ. Прикінцеві положення 1. Цей Закон набирає чинності через два місяці з дня його опублікування.
2. Внести зміни до таких законів України: 1) статтю 20 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 28, ст. 250 із наступними змінами) доповнити частиною сьомою такого змісту: “7. Призовники, військовозобов’язані та резервісти за порушення встановленого законодавством строку перебування за межами України в умовах воєнного стану несуть передбачену законом відповідальність.”; 2) статтю 22 Закону України “Про правовий режим надзвичайного стану" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., № 23, ст. 176 із наступними змінами) доповнити частиною такого змісту: "Призовники, військовозобов’язані та резервісти за порушення встановленого законодавством строку перебування за межами України в умовах надзвичайного стану несуть передбачену законом відповідальність.”.
Юридична аналітика