НОВИНИ в Україні

Законопроект №13266 про Військового омбудсмана - читати текст

Цей Закон визначає правовий статус, основні завдання та організаційні засади діяльності Військового омбудсмана із виконання покладених на нього цим Законом завдань щодо захисту прав військовослужбовців сил безпеки та сил оборони, військовозобов'язаних і резервістів, членів добровольчих формувань територіальних громад та поліцейських поліції особливого призначення Національної поліції України (далі - військовослужбовці).

РОЗДІЛ І ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Військовий омбудсман.
1. Військовий омбудсман є посадовою особою, через яку Президент України відповідно до статті 106 Конституції України та статей 4 і 5 Закону України "Про національну безпеку України" здійснює демократичний цивільний контроль за сектором безпеки та оборони з питань забезпечення дотримання органами військового управління і військовим командуванням прав військовослужбовців, пов'язаних із виконанням ними військового обов'язку, участю в підготовці та виконанні завдань територіальної оборони, виконанням окремих завдань руху опору на тимчасово окупованих територіях України чи безпосередньою участю у бойових діях.

2. Діяльність Військового омбудсмана щодо захисту прав військовослужбовців здійснюється в межах повноважень та у спосіб, що визначаються цим та іншими законами України, та доповнює існуючі засоби захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина, не відміняє їх і не тягне перегляду компетенції державних органів, які забезпечують захист і поновлення порушених прав і свобод.
Стаття 2. Визначення основних термінів
1. У цьому Законі терміни вживаються у такому значенні:
1) захист прав військовослужбовців — комплекс заходів демократичного цивільного контролю, що включає дії з попередження, виявлення, припинення порушень та поновлення порушених прав військовослужбовців; 2) перевірка — комплекс заходів, які здійснюються для всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин можливого порушення прав військовослужбовця;
3) скарга – звернення з вимогою поновлення прав і захисту законних інтересів військовослужбовця, пов'язаних із виконанням ним військового обов'язку, участю в підготовці та виконанні завдань територіальної оборони, виконанням окремих завдань руху опору на тимчасово окупованих територіях чи безпосередньою участю в бойових діях, що порушені діями (бездіяльністю) та/або рішеннями військових посадових осіб.

2. Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у законах України "Про національну безпеку України", "Про оборону України", "Про правовий режим воєнного стану", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про національну поліцію", "Про запобігання корупції", "Про правотворчу діяльність" та інших законодавчих актах України.
Стаття 3. Сфера дії Закону
1. Дія цього Закону поширюється на діяльність Військового омбудсмана зі здійснення демократичного цивільного контролю за сектором безпеки та оборони з питань забезпечення дотримання органами військового управління та військовим командуванням прав:
1) військовослужбовців;
2) військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори;
3) членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони, виконанні окремих завдань руху опору на тимчасово окупованих територіях України;
4) іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України;
5) поліцейських поліції особливого призначення Національної поліції України, які під час дії воєнного стану залучені до безпосередньої участі в бойових діях.
Стаття 4. Правова основа діяльності Військового омбудсмана
1. Правовою основою діяльності Військового омбудсмана є Конституція України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цей та інші закони України, а також видані на їх основі нормативно-правові акти.

Стаття 5. Основні принципи діяльності Військового омбудсмана
1. Основними принципами діяльності Військового омбудсмана є:
1) верховенство права;
2) пріоритетність дотримання прав і свобод людини і громадянина;
3) законність;
4) справедливість та неупередженість;
5) незалежність;
6) політична нейтральність і позапартійність;
7) підзвітність;
8) прозорість для суспільства та взаємодія із громадськістю.

2. Вплив чи втручання державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, органів військового управління, військового командування, юридичних осіб, громадських об'єднань чи фізичних осіб у діяльність Військового омбудсмана зі здійснення демократичного цивільного контролю за сектором безпеки та оборони з питань забезпечення дотримання прав військовослужбовців не допускається і тягне за собою передбачену законом відповідальність.

РОЗДІЛ II ПРИЗНАЧЕННЯ НА ПОСАДУ ТА ПРИПИНЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ (ЗВІЛЬНЕННЯ) ВІЙСЬКОВОГО ОМБУДСМАНА

Стаття 6. Призначення Військового омбудсмана
1. Військовий омбудсман призначається на посаду Президентом України строком на п'ять років.
2. Одна і та сама особа не може бути призначена на посаду Військового омбудсмана більш ніж на два строки підряд.

Стаття 7. Вимоги до кандидата на посаду Військового омбудсмана
1. На посаду Військового омбудсмана може бути призначений громадянин України, не молодший 30 років, який має вищу освіту за ступенем не нижче спеціаліста (магістра), вільно володіє державною мовою, має високі моральні якості і бездоганну репутацію, протягом останніх п'яти років перед призначенням проживає в Україні та за станом здоров'я здатний виконувати відповідні обов'язки.
2. Стосовно кандидатів на посаду Військового омбудсмана проводиться спеціальна перевірка в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".
3. Кандидати на посаду Військового омбудсмана до призначення на відповідну посаду подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
4. На посаду Військового омбудсмана не може бути призначена особа, яка:
1) не відповідає вимогам, встановленим частиною першою цієї статті:
2) за рішенням суду визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена;
3) має судимість за вчинення кримінального правопорушення, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;
4) притягалася на підставі обвинувального вироку, що набрав законної сили, до кримінальної відповідальності за вчинення корупційного кримінального правопорушення або кримінального правопорушення, пов'язаного з корупцією;
5) має статус військовослужбовця;
6) протягом останнього року притягалася до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією;
7) відомості про яку внесені до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;
8) є членом політичної партії;
9) відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, позбавлена права займатися діяльністю, пов'язаною з виконанням функцій держави, або обіймати певні посади;
10) має громадянство або підданство іншої держави; 1
1) не пройшла спеціальної перевірки відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" або не надала згоди на її проведення;
12) не подала відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік;
13) має заборгованість зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Стаття 8. Припинення повноважень (звільнення) Військового омбудсмана
1. Повноваження Військового омбудсмана припиняються у зв'язку з його звільненням або смертю.
2. Військовий омбудсман звільняється з посади в разі:
1) прийняття відповідного рішення Президентом України;
2) закінчення строку його повноважень;
3) подання ним Президенту України письмової заяви про припинення повноважень за власним бажанням; 4) призначення чи обрання на іншу посаду за його згодою;
5) набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;
6) набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним або про обмеження його цивільної дієздатності, визнання безвісно відсутнім чи оголошення померлим;
7) внесення щодо нього відомостей до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;
8) його вступу до політичної партії
9) набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів або активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необгрунтованими та їх стягнення в дохід держави;
10) припинення ним громадянства України, набуття громадянства (підданства) іншої держави або виїзду на постійне проживання за межі України;
11) набрання щодо нього законної сили рішенням суду, яким встановлена невідповідність обмеженням щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, передбаченим Законом України "Про запобігання корупції";
12) його неспроможності протягом більше чотирьох місяців підряд виконувати обов'язки за станом здоров'я;
13) наявності в нього заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців із дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання;
14) порушення ним вимог Закону України "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" у частині подання та дотримання строків подання декларації про контакти.

РОЗДІЛ III ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ ДІЯЛЬНОСТІ ВІЙСЬКОВОГО ОМБУДСМАНА

Стаття 9. Основні завдання Військового омбудсмана
1. Основними завданнями Військового омбудсмана є:
1) здійснення демократичного цивільного контролю за сектором безпеки та оборони з питань забезпечення дотримання органами військового управління та військовим командуванням прав військовослужбовців;
2) виявлення за результатами систематизації та аналізу зібраної / отриманої інформації щодо порушення прав військовослужбовців причин та умов, що призводять до таких порушень;
3) напрацювання пропозицій щодо шляхів / способів мінімізації та усунення виявлених причин і умов, що призводять до порушення прав військовослужбовців, а також запобігання їх виникненню в майбутньому
4) складання аналітичних висновків та рекомендацій для органів військового управління і військового командування з метою підвищення ефективності забезпечення захисту прав військовослужбовців.
Стаття 10. Права Військового омбудсмана
1. Військовий омбудсман відповідно до покладених на нього завдань та межах своєї компетенції має право:
1) розглядати скарги і проводити перевірки стосовно порушення прав військовослужбовців;
2) запитувати та отримувати в установленому законом порядку від державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, органів військового управління, підприємств, установ та організацій інформацію, у тому числі інформацію з обмеженим доступом, необхідну для виконання покладених на нього завдань;
3) здійснювати в установленому законом порядку обробку та аналіз зібраної інформації щодо порушення прав військовослужбовців;
4) виступати замовником досліджень у сфері захисту прав військовослужбовців;
5) невідкладного прийому керівниками (начальниками) та посадовими і службовими особами державних органів, органів військового управління, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, громадських об'єднань, а також військовим командуванням з питань виконання покладених на нього завдань;
6) безперешкодно відвідувати і перебувати без спеціального на те дозволу на території об'єктів органів військового управління (органів управління), з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, гауптвахт, дисциплінарних батальйонів, установ та організацій, у тому числі в районах воєнних (бойових) дій;
7) залучати на добровільній основі, у тому числі на договірних засадах, кваліфікованих спеціалістів та експертів з метою сприяння ними виконанню покладених на нього завдань;
8) забезпечувати на умовах конфіденційності і добровільності співпрацю 3 особами, які повідомляють про порушення прав військовослужбовців;
9) взаємодіяти з органами військового управління, військовим командуванням, правоохоронними органами, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, підприємствами, установами та організаціями;
10) брати участь у міжнародному співробітництві відповідно до міжнародних договорів України, згода на виконання яких надана Верховною Радою України; 1
1) проводити інформаційно-аналітичну роботу та моніторинг з питань дотримання прав військовослужбовців;
12) готувати та подавати в установленому порядку уповноваженим учасникам правотворчої діяльності пропозиції щодо удосконалення правового регулювання відповідних суспільних відносин з метою усунення причин і умов, що призводять до порушення прав військовослужбовців, а також запобігання їх виникненню в майбутньому;
13) складати та подавати органам військового управління і військовому командуванню аналітичні висновки і рекомендації з метою підвищення ефективності забезпечення захисту прав військовослужбовців;
14) видавати на виконання своїх повноважень накази та розпорядження;
15) у визначених законом випадках складати протоколи про адміністративні правопорушення;
16) інші права, визначені законом.
Стаття 11. Обов'язки Військового омбудсмана
1. Військовий омбудсман зобов'язаний:
1) додержуватися Конституції і законів України, а також виданих на їх основі нормативно-правових актів; 2) сумлінно виконувати покладені на нього завдання;
3) не допускати розголошення інформації з обмеженим доступом, яка стала йому відома під час виконання покладених на нього завдань;
4) звітувати та періодично інформувати суспільство про свою діяльність у визначеному цим Законом порядку.
Стаття 12. Офіс Військового омбудсмана
1. З метою сприяння здійсненню демократичного цивільного контролю за сектором безпеки та оборони з питань забезпечення дотримання органами військового управління і військовим командуванням прав військовослужбовців Президентом України утворюється Офіс Військового омбудсмана як допоміжний орган.
2. Офіс Військового омбудсмана очолює Військовий омбудсман.
3. Завдання, функції та гранична чисельність Офісу Військового омбудсмана визначаються Положенням про Офіс Військового омбудсмана, що затверджується Президентом України.
4. Працівниками Офісу Військового омбудсмана є державні службовці, а також інші особи, які працюють в Офісі Військового омбудсмана за трудовим договором (контрактом).
5. Трудові відносини працівників Офісу Військового омбудсмана регулюються законодавством про працю, державну службу та укладеними трудовими договорами (контрактами).
6. На працівників Офісу Військового омбудсмана (крім працівників, які виконують функцію з обслуговування) поширюються обмеження та вимоги, встановлені Законом України "Про запобігання корупції".
7. Повноваження з питань державної служби та організації роботи державних службовців, інших працівників в Офісі Військового омбудсмана здійснює керівник апарату Офісу Військового омбудсмана. 8. Керівник апарату Офісу Військового омбудсмана призначається на посаду та звільняється з посади Військовим омбудсманом у порядку, визначеному законодавством про державну службу.
9. Військовий омбудсман як керівник Офісу Військового омбудсмана може мати першого заступника та двох заступників (далі - заступники Військового омбудсмана).
10. Заступники Військового омбудсмана призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Військового омбудсмана.
11. Кандидати на посади заступників Військового омбудсмана повинні відповідати вимогам до Військового омбудсмана, встановленим статтею 7 цього Закону, окрім вимоги, встановленої пунктом 5 частини 4 статті 7 цього Закону.
12. Стосовно кандидатів на посади заступників Військового омбудсмана проводиться спеціальна перевірка в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".

РОЗДІЛ IV ПОРЯДОК ПОДАННЯ І РОЗГЛЯДУ СКАРГ

Стаття 13. Подання скарг
1. Скарги можуть подаватися до Військового омбудсмана як безпосередньо військовослужбовцями, так і уповноваженими на це в установленому законом порядку іншими особами.
2. На розгляд скарг, поданих до Військового омбудсмана, вимоги Закону України "Про звернення громадян" не поширюються.
3. Скарги можуть бути індивідуальними або колективними.
4. Скарги можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір заявника.
5. Усні скарги подаються заявниками під час особистого прийому Військовим омбудсманом чи працівниками Офісу Військового омбудсмана або за допомогою засобів зв'язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії". Порядок особистого прийому заявників працівниками Офісу Військового омбудсмана визначається Військовим омбудсманом.
6. Письмові скарги подаються в довільній формі.
7. У скарзі має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) заявника; 2) місце перебування та/або електронну поштову адресу та/або відомості про інші засоби зв'язку заявника для комунікації; 3) суть скарги; 4) зміст вимоги.
8. Письмова скарга має бути підписана заявником із зазначенням дати її подання.
9. Застосування кваліфікованого електронного підпису під час подання скарги не вимагається. разом.
10. До скарги можуть додаватися відомості, на які посилається заявник.
11. Дві та більше скарги подані з того є питання розглядаються разом.
Стаття 14. Розгляд скарг
1. Подані до Військового омбудсмана скарги розглядаються в порядку, визначеному Військовим омбудсманом.
2. Строк розгляду скарги не може перевищувати десяти робочих днів з дня її одержання.
3. Не підлягають розгляду скарги в разі, якщо:
1) питання, що порушені в скарзі, не належать до компетенції Військового омбудсмана;
2) скарга за своєю суттю є ідентичною скарзі, яку вже раніше було розглянуто Військовим омбудсманом; 3) скарга стосується надання правової позиції або тлумачення норм законодавства України;
4) вимоги скарги є предметом будь-якого судового провадження.
4. У разі якщо під час розгляду скарги виявлено ознаки кримінального правопорушення, про це у визначеному законодавством порядку невідкладно повідомляються відповідні правоохоронні органи, а також Національне агентство з питань запобігання корупції в разі виявлення фактів корупційних або пов'язаних із корупцією правопорушень.
5. Анонімні скарги не розглядаються, крім випадків, якщо анонімна скарга стосується конкретного порушення і містить фактичні дані, що можуть бути перевірені.
6. За результатами розгляду скарги Військовий омбудсман або один із його заступників приймає одне з таких рішень: 1) призначає перевірку; 2) направляє матеріали скарги для організації розгляду за належністю 3) визнає скаргу такою, що не підлягає розгляду, та повертає її заявнику.
7. Заявник письмово повідомляється про прийняте за результатами розгляду скарги рішення не пізніше трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
Читати весь текст законопроекту: https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/56384
Військова служба